Småstadsliv (pocket)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
325
Utgivningsdatum
2005-10-01
Förlag
Bokförlaget Forum
Översättare
Leif Janzon
Originalspråk
Engelska
Originaltitel
Villages
Medarbetare
Cervin, Jan (form)
Dimensioner
220 x 145 x 30 mm
Vikt
520 g
SAB
Hce
ISBN
9789137127484

Småstadsliv

Inbunden,  Svenska, 2005-10-01

Slutsåld

John Updikes nya roman behandlar två ämnen som annars inte nödvändigtvis hänger ihop, nämligen sexualitetens historia i Västerlandet under det senaste halvseklet och datateknikens historia. Owen Mackenzie, som är bokens huvudperson, föds 1933 och växer upp i den lilla hålan Willow i Pennsylvania och studerar vid MIT i Boston, där han träffar mattesnillet Phyllis, som han gifter sig med. Den superbegåvade Phyllis omskolar sig från lysande matematiker till frustrerad och uttråkad hemmafru och så småningom tämligen uppgiven fyrabarnsmamma. De flyttar till den lilla orten Middle Falls i Connecticut, där Owen och en god vän startar en mjukvarufirma. Det här var på den tiden då en datamaskin var stor som ett helt rum och det var en ekonomisk omöjlighet också för större företag att kosta på sig en egen dator. Rena stenåldern således, och något liknande kan säkert också sägas om de spelregler som gällde för unga människors parningslekar under detta det bistra femtiotalet. Owen programmerar och Phyllis föder barn och försöker smälta in i den småstadstillvaro där hemmafruarna solbadar och småpratar och ägnar stort intresse åt sina medmänniskors förehavanden. (Med bokens originaltitel Villages menar Updike nog egentligen inte byar utan småstäder med bymentalitet.) Sextiotalet innebär stora förändringar i fråga om samhällets attityder till såväl datorer som till sex, och utvecklingen stegras på sjuttiotalet medan åttiotalet blir dramatiskt. För den som inte är så intresserad av programmeringsspråk och liknande kan det påpekas att det nog är minst sju gånger så mycket om sex som om data i den här boken. När Updike berättar det senaste halvseklets historia i fråga om sexuella koder och beteenden utifrån en handfull människors liv är han lika grundlig som briljant, och det hela är fantastiskt skickligt skrivet. När historien slutar lever Owen pensionärsliv i en ny liten håla, Haskells Crossing, i närheten av Boston. Han lever med sin andra hustru, Julia, som styr och ställer och tillrättavisar honom och som vill ha mer sex än han numera kan erbjuda. Annat var det förr i tiden Owen drömmer sig tillbaka. Småstadsliv är en underbart njutbar bok, och var hittar man idag en nordamerikansk författare som vore mera värd nobelpriset?!

John Updike, född 1932, är en av vår tids mest betydande amerikanska romanförfattare. Bland hans viktigaste böcker märks romanerna om Haren, Harry Angstrom, en oöverträffad skildring av USA under 1900-talets andra hälft.

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av John Updike

Övrig information

Owen Mackenzie inser tidigt att det är datateknik han vill ägna sig åt. Det är 50-tal och de datamaskiner som finns är stora som hela rum och kostar en förmögenhet. Owen har lämnat sin hemstad Willow i Pennsylvania och studerar vid MIT i Boston. Han gifter sig med mattesnillet Phyllis, som omskolar sig från lysande matematiker till hemmafru och så småningom till fyrabarnsmamma. De flyttar till den lilla orten Middle Falls i Connecticut, där Owen och en god vän startar en mjukvarufirma.

John Updike berättar i romanen Småstadsliv den moderna datateknikens historia samtidigt som han försöker skildra den amerikanska sexualmoralens utveckling under det senaste halvseklet.
60-talet innebär stora förändringar i fråga om samhällets attityder till såväl datorer som till sex, och utvecklingen stegras på 70-talet, medan 80-talet blir dramatiskt.
I Småstadsliv visar John Updike med eftertryck varför han har blivit kallad den nordamerikanska medelklassens store skildrare.