Fest i borgen! (inbunden)
Fler böcker inom
Format
E-bok
Filformat
PDF med vattenmärke (12.1 MB)
Om vattenmärkning
PDF-böcker lämpar sig inte för läsning på små skärmar, t ex mobiler.
Språk
Svenska
Serie
Riddarskolan (del 7)
Läsålder
6-9 år
Antal sidor
64
Utgivningsdatum
2017-12-01
Förlag
Bonnier Carlsen
Illustratör/Fotograf
Mats Vänehem
SAB
Hcf
ISBN
9789163897887

Fest i borgen! E-bok

E-bok (PDF),  Svenska, 2017-12-01
29
Läs i Bokus Reader för iOS och Android
Finns även som
Riddare, spänning, humor och lättläst i en lekfull blandning av riddarliv och skolmiljö för tjejer och killar som precis har börjat läsa själva. Underhållande läsning med fartfyllda och tuffa illustrationer om de tre kompisarna Egon, Fiona och Urban som går i Riddarskolan.

Borgen ska fylla 850 år och det ska bli en stor fest med många gäster. Då ska också kungens ovärderliga juveler visas upp.

Trollkarlen Zalabim anländer innan festen börjar. Stämningen förändras och plötsligt börjar alla bråka med varandra. Till och med Egon och Fiona blir ovänner! Vad är det som håller på att hända?

Fest i borgen! är den sjunde helt fristående delen i serien Riddarskolan. Läs också: Den hemska draken, Det magiska svärdet, Världens bästa riddare, Den vilda galoppen, Liten är bäst! och Hemska Harald. Böckerna ingår i "Lätt att läsa".

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Magnus Ljunggren