Nyttan av att tala högt med sig själv (inbunden)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
201
Utgivningsdatum
2007-01-01
Upplaga
1
Förlag
Brombergs
Dimensioner
178 x 110 x 15 mm
Vikt
140 g
SAB
Dokb
ISBN
9789173370035

Nyttan av att tala högt med sig själv

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Pocket,  Svenska, 2007-01-01
89
Tillfälligt slut – klicka "Bevaka" för att få ett mejl så fort boken går att köpa igen.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
»Vad spelar det för roll att du kommer när du ändå ska gå? Så säger aldrig min nittiotvååriga mormor när jag tagit mig tid att besöka henne. Hon har en säregen förmåga att ta vara på det lilla tidsrum vi har tillsammans och hjälper mig att göra detsamma. Jag blir inte otålig, jag måste inte pladdra hela tiden, inte underhålla henne. Jag kan dela med mig av något av det jag hade med mig dit, men behöver inte vältra över allting på henne.«

Äkta, personliga möten och berikande samtal kan vara livsavgörande. Per Naroskin ställer många frågor som vi inte ens vetat att vi undrat över.

Hur kommer det sig att vi blir allt skickligare på att undvika äkta möten och att leva här och nu? Var sker det äkta mötet? Hur skapar man styrfart i sitt eget liv? Kan man vara flexibel till döds?

Per Naroskin är privatpraktiserande psykolog och psykoterapeut. Han är också en välkänd radioröst och debuterade som sommarpratare 2006. Per Naroskin är en efterfrågad föreläsare och har även varit ståupp-komiker. Han har tidigare utkommit med boken På spaning efter den vuxna människan.

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Nyttan av att tala högt med sig själv. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Nyttan av att tala högt med sig själv
    Bokälskaren, 29 augusti 2011

    Jag hörde talas om Per Naroskin första gången när han var med i SVT:s sommarpratarprogram. Jag tyckte att han verkade vara en skön snubbe; jag tror att det var den där kombinationen av psykoterapeut och stand-upkomiker som först fångade mitt intresse - Det här är uppenbarligen en kille som inte är rädd för att göra det han tycker är intressant och utmanande, vare sig det passar in i andras bild av honom eller ej!

    När han sedan nämnde att han skrivit en bok som hette Nyttan av att ta... Läs hela recensionen

Fler böcker av Per Naroskin