Användarprofil seraph / Betyg & recensioner

Betyg & recensioner av seraph

Antal betyg: 2
Antal recensioner: 2

Da Vinci-koden

Grym!

21 juni 2006

Den absolut bästa boken jag läst. Den var otroligt spännande hela vägen och lägger definitivt fram ett troligare scenario vad gäller Jesus än vad Bibeln gör. Man måste ju fråga sig vad som är troligast, att Jesus gick på vatten och återuppstod från de döda, eller att han gifte sig och fick barn, och förminskar det senare scenariot betydelsen av hans budskap om så skulle vara fallet?
Ja i vilket fall som helst, fantastisk bok! Kan även rekommendera "Heligt blod, helig gral" som Dan Brown hämtade mycket inspiration ifrån.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

CIA och 11 september

Viktig bok!

14 juni 2006

Det här är en bok som alla borde läsa!
Den officiella 9/11 historien/konspirationsteorin om Bin Laden och de 19 araberna som kapade fyra stora passagerarplan beväpnade enbart med tapetknivar, har praktiskt taget motbevisats på samtliga punkter, men folk vet inte detta för media pratar inte om det.

Den här boken tar upp de grundläggande problemen med den officiella historien på ett bra sätt och är en perfekt introduktion till de alternativa synpunkterna angående 9/11.
Rekommenderas varmt!

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej