Betyg & recensioner av Linnea
Antal betyg: 2
Antal recensioner: 2
Det slutar med oss
Inget för mig
Det är synd att en berättelse om våld i nära relation ska hamna under kategorin chic lit, d.v.s. är läsarkretsen snäv med uteslutande tjejer i åldrarna 20-30, typ. Detta samhällsproblem behöver nå en bredare publik, inte minst pojkar och män. Det hade varit intressant att höra vad Hoover har att säga om det. Upplever detta som djupt problematiskt eftersom det riskerar att upprätthålla stigmat som redan existerar kring abort. Hoover är amerikanska uppvuxen i Texas, vilket kan förklara saken gällande synen på abort. Otroligt provocerande och obehagligt. Hoover gör mig obekväm.
Hoover gör ett försök att skildra hur våld i nära relation kan ta sig uttryck men hon lyckas inte helt och fullt, eftersom viktiga bitar i den s.k. normaliseringsprocessen saknas. Detta sänker trovärdigheten så vill du verkligen lära dig om just detta, läs något facklitterärt eller biografiskt istället. Vissa våldscener är dock välskrivna och relativt målande, men i det stora hela finns anmärkningsvärda luckor.
Språket är juvenilt (vilket kanske är meningen förvisso) karaktärsbeskrivningarna platta och många scener och formuleringar är SÅ CRINGE att varje cell i min kropp skriker.
Evelyn Hugos sju äkta män
Besviken
Jag förstår inte varför denna bok står med på topplistorna. Jag hade höga förväntningar på den men blev besviken när jag hade avslutat sista sidan. Den är förutsägbar eftersom vändpunkten är klen och "platt", fast det verkar vara tänkt att frambringa någon slags chockerande "aha-upplevelse" hos läsaren. Någon sådan upplevelse väcktes dessvärre inte i mig, tvärt om. Det jag anade skulle ske i slutet visade sig stämma. Låg nivå på författarskapet enligt mitt tycke, men kanske ställer jag orimliga krav?
Jag tycker inte heller att den har något nytt att komma med. Författaren vill uppenbart lyfta jämställdhetsfrågan (med tanke på #metoo-rörelsen som utvecklades året innan) genom att skildra hur kvinnor lever och behandlas av samhället och människor i det, både historiskt och i nutid. Kvinnors underlägsenhet i en patriarkal värld är ett välbekant narrativ i den litterära världen såväl som i den levda världen. Men jag tycker inte att denna bok bidrar med några nya perspektiv eller infallsvinklar till detta narrativ. Kanske var det heller inte författarens avsikt men resultatet är då att den inte sätter något avtryck på mig som läsare, trots flertalet händelseförlopp som skildrar tragiska livsöden. Så vad är egentligen författarens avsikt med boken? Att väcka nya, kritiska frågor? En lektion i kvinnohistoria?
Den får två stjärnor av mig eftersom läsupplevelsen i stunden trots allt var ganska underhållande. Vissa intressanta karaktärsskildringar och jag väntade ju tålmodigt på den s.k. "plot twisten" vilket triggade mig att läsa vidare. Men helt ärligt läser hellre en verklighetsbaserad biografi om en riktig Hollywood-stjärnas liv. Jag har har läst flera "tråkigare" böcker som ändå har givit mig mer än "roliga" böcker som jag bara plöjde utan att lämna någon tid för eftertanke. Synd att en bok i #metoo-tema ska behöva vara det sistnämnda.
Sammanfattningsvis... Har mitt litterära sinne berikats? Har jag lärt mig något nytt? Svaret är nej. Den bekräftar bara det jag redan vet, och som de flesta säkert också redan vet, om man är någorlunda beläst och förhoppningsvis inte är helt verklighetsfrånvänd.