Bokus
Colleen Hoover - Det slutar med oss, Pocket

Pocket, Svenska, 2021

Det slutar med oss

Av Colleen Hoover

99 kr

Skickas imorgon. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Hjärtskärande om att hitta sig själv och att förlikas med sitt förflutna.

Lily har inte alltid haft det lätt och varit tvungen att jobba hårt för det liv hon vill ha. Det har varit en lång resa från uppväxten i Maine – hon har gått ut college, flyttat till Boston och fullföljt sin dröm om att öppna en egen blomsterhandel. Så när hon och den ursnygge neurokirurgen Ryle förälskar sig i varandra verkar Lilys liv nästan för bra för att vara sant.

Ryle är känslig, intelligent och väldigt svag för Lily. Men han är också självsäker, envis och kanske till och med lite arrogant. När Lily tvingas ifrågasätta sitt förhållande med Ryle börjar hon också tänka på Atlas. Han var hennes första kärlek och en viktig länk till hennes förflutna. När han plötsligt dyker upp i hennes liv igen, hotas allt Lily byggt upp med Ryle.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-10-14
  • Mått: 110 x 180 x 28 mm
  • Vikt: 226 g
  • Format: Pocket
  • Språk: Svenska
  • Serie: Alla slut har en början
  • Antal sidor: 409
  • Förlag: Lovereads
  • Medarbetare: Miroslav Sokcic
  • ISBN: 9789188803719
  • Miljömärkning: FSC
  • Originaltitel: It ends with us
  • Översättare: Christina Mansicka
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

63 recensioner, genomsnitt 3.9/5

  1. 5/5 Petra W

    Jag hittade boken genom boktok på TikTok och jag älskade boken så jag vart överlycklig om att det fanns en fortsättning om dem. Här nedan klagar folk om att misshandel detaljerna inte är så bra . Jag som har ptsd pga våld i nära relation kunde läsa den utan att bli triggad . Så jag är bara tacksam över att Colleen har skrivit som hon har gjort . Absolut normaliseringsprocessen osv men jag tror inte hennes fokus var misshandeln på det sättet. Jag är tacksam att hon skriver så naturligt om det o hur man kan tänka o hur lätt det är att fastna i relationen . . Men fokus var mer om Atlas o Lily . Jag hade gärna velat se en del 3 så förtjust vart jag i boken .
    Jag läste ut del 1 i lördags . Måndags började jag med det börjar med oss . I tisdags kväll läste jag ut även den . För mig är det ett bevis på att boken passade mig perfekt o jag är 40+
    Jag kommer rekommendera den på min TikTok : petrawestermark där jag gör mycket boktok videor . Problemet är nu , vad ska jag fastna i nu?

  2. 2/5 Carina

    Jag tyckte inte boken levde upp till mina förväntningar. Alldeles för banal. Men så kom jag på att jag kanske är minst 30 år för gammal för just den här boken.

  3. 1/5 Sofia M

    Alltid lika roligt när en bok hypas, och den handlar om en svag kvinna som inte kan stå upp för sitt egna liv. Blanda i lite misshandel så har vi denna bok!

  4. 2/5 Linnea

    Det är synd att en berättelse om våld i nära relation ska hamna under kategorin chic lit, d.v.s. är läsarkretsen snäv med uteslutande tjejer i åldrarna 20-30, typ. Detta samhällsproblem behöver nå en bredare publik, inte minst pojkar och män. Det hade varit intressant att höra vad Hoover har att säga om det. Upplever detta som djupt problematiskt eftersom det riskerar att upprätthålla stigmat som redan existerar kring abort. Hoover är amerikanska uppvuxen i Texas, vilket kan förklara saken gällande synen på abort. Otroligt provocerande och obehagligt. Hoover gör mig obekväm.

    Hoover gör ett försök att skildra hur våld i nära relation kan ta sig uttryck men hon lyckas inte helt och fullt, eftersom viktiga bitar i den s.k. normaliseringsprocessen saknas. Detta sänker trovärdigheten så vill du verkligen lära dig om just detta, läs något facklitterärt eller biografiskt istället. Vissa våldscener är dock välskrivna och relativt målande, men i det stora hela finns anmärkningsvärda luckor.

    Språket är juvenilt (vilket kanske är meningen förvisso) karaktärsbeskrivningarna platta och många scener och formuleringar är SÅ CRINGE att varje cell i min kropp skriker.

  5. 1/5 Eva J

    Att denna rekommenderas som en romantisk bok är förvånande. Var inte intresserad av något som hände i boken eller karaktärerna. Om våld och misshandel är något man inte vill läsa om, läs inte denna.
    Och att Colleen Hoover har gjort en målarbok för vuxna för just denna bok är bara konstigt. Överhypad på tiktok. Blev lite känslosam i slutet av boken, men minns den bara som något dåligt. 1/5 .