Betyg & recensioner av Christina Ödman Johansson
Antal betyg: 3
Antal recensioner: 3
Svart gryning
En deckare som har allt!
Sanslöst spännande! Handlingen är oförutsägbar ( Och det gillar jag! ) och jag hade mycket svårt att lägga boken ifrån mig, innan den var utläst. Roligt att få möta huvudpersonerna igen och roligt att de har utvecklats lite sedan förra boken; de har så att säga levt sina liv.
Boken är välskriven och har bra flyt i språket.
De mångordiga beskrivningarna döljer intrigen
Den här boken - tveksamt om den kan kallas deckare - var en besvikelse. Björn Hellberg är så mån om att visa upp sitt omfattande ordförråd och briljera med träffsäkra och originella miljö- och personbeskrivningar, att intrigen hela tiden tappas bort. Jag får en känsla av att beskrivningar är viktigare än spänningen - och det är ganska märkligt i en bok som benämns deckare, tycker jag.
Intrigen är ganska enkel, så boken är lättläst. Men tyvärr, detta är ingen rafflande spänningsroman eller deckare.
En fransk curry : 100 steg från Bombay till Paris
Trevlig Feel Good-roman
En lättläst och underhållande roman! Man läser om raffinerade recept ( Varning för akuta hungerkänslor! ), kulturkrockar och kärlek och har hela tiden ett leende på läpparna.