Recension av agneta folin
En intensivt engagerande läsning!
5 april 2017
Jag fick intresse för den här boken främst för att den skildrar en tid och en plats som är identisk med min mors.
Den har en skriven stil på ett lite udda sätt som jag inte stött på tidigare, men som för läsaren in i de olika personernas och framför allt huvudpersonens tankar och upplevelser på ett mycket lättillgängligt vis.
Handlingen som utspelar sig på fyrtiotalet, med de umgängesregler och normer som fanns då, ger trots det en upplevelse av aktualitet och identifikation med personernas känslor och funderingar.
Förutom berättarstilen bidrar naturligtvis skildringen av huvudpersonens upplevelser under färden in i vuxenlivets och föräldraskapets universella villkor, till stor igenkänning.
Framför allt berördes jag av huvudpersonens starka känslor av ömhet, blandade med ambivalenta och korrigerande tankar, i hennes relation till det komplicerade föräldraskapet, såsom det skildras här på ett mycket skickligt sätt.
Det finns en uppföljare till boken som heter "Sörja för de sina".