Användarprofil Gustavs bokhylla (finns på instagram) / Betyg & recensioner / Uppdraget i London

Recension av Gustavs bokhylla (finns på instagram)

Recenserad produkt

Uppdraget i London
Inbunden (Hardback)

Spännande bok man vill läsa ut direkt

12 april 2021

Gustav 10 år:
Uppdraget i London är en spännande bok som handlar om en pojke som heter Milton.
Hans mamma tänkte lämna bort honom som bebis men krockar med den bilen hon kör. Milton hamnar hos fosterföräldrar som tycker om honom.

Milton är ensam mycket och har inga vänner och i skolan är han utfryst och mobbad. Han har en koja och han odlar grönsaker. Han är intresserad av historia.

Han ska göra ett arbete om Kanada med en flicka som heter Iona. De går till biblioteket och där hittar de en bok som tar dem till en annan tid. De har fel kläder och de har hamnat på 40-talet. De hamnar i en ubåt och får vara med i en situation som heter Operation Köttfärs. Det har hänt på riktigt.

Jag tycker att boken var jättebra och man ville bara läsa klart den när man började läsa. Mamma läste högt men jag läste ut den själv för att jag inte orkade vänta. Framsidan är ganska cool.Nu vill jag läsa nästa bok!

Philip 8 år:
Jag tyckte också att boken var spännande. Jag förstår inte varför barnen i skolan är så dumma mot Milton. Han verkar snäll. Det är spännande att boken handlar om kriget också och jag vill läsa mer om kriget och Hitler. Han var en hemsk person. Han verkade inte tycka om någon. Kanske var han mobbad när han var liten och var tvungen att vara elak själv. Det är bra att Iona följde med Milton in i den gamla boken.

AC (mamma):
Detta är en bok som är svår att lägga ifrån sig när man börjat läsa och omslaget inbjuder också till läsning. Att boken utspelar sig i Storbritannien uppskattar jag personligen mycket och det är spännande att boken skapar ett sug hos killarna för att läsa mer om Hitler och kriget. Vi får se vad vi kan hitta på ang det.

Gustav tjuvläste boken och läste klart den innan vi var klara med den men det verkade inte störa honom alls. Han ville veta hur det skulle gå och orkade inte vänta. Det ser jag som ett gott betyg. Att Milton mobbas och är ensam beskrivs också på ett bra sätt och det satte igång många känslor hos Philip som blev upprörd.

Läsningen flöt på bra både för mig och Gustav och nu väntar vi med spänning på nästa bok.

1 av 1 personer tyckte att den här recensionen var till hjälp.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej