Gud vill att du ska dö (pocket)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
288
Utgivningsdatum
2009-02-16
Upplaga
1
Förlag
Efron & Dotter
Medarbetare
Hansson, Thomas (form)
Dimensioner
178 x 110 x 17 mm
Vikt
160 g
SAB
Lz Lager, Mitra H
ISBN
9789185653324

Gud vill att du ska dö

(4 röster)  |   Läs 3 recensioner
Pocket,  Svenska, 2009-02-16

Slutsåld

"Det här är ett människoöde som upprör, berör, fascinerar och lär läsaren någonting."
dagensbok.com, betyg 8/10

Mitra är 17 år och aktiv i den iranska motståndsrörelsen mot ayatolla Khomeini. Hon hamnar i Hizbollahs fängelse där tortyr och avrättningar är en del av vardagen. Även utanför fängelsets murar lever hon i ständig skräck att avslöjas som motståndare. Den som är mot ayatollan är Guds fiende och förtjänar att dö.

Gud vill att du ska dö är en sann historia om att leva i en fundamentalistisk diktatur där hederskulturen styr, men också om kraften att göra motstånd och tänka själv. Mitra lyckades fly från Iran och lever numera i Sverige.

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Gud vill att du ska dö. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Nja
    Bodin, 10 januari 2011

    För mycket politik och namn att hålla redo på för min del. Flera gånger fick jag läsa om raderna och tänka efter för att ha koll på vad som hände och vilka som gjorde vad. Det är en bra bok som kunde varit bättre men den har sina ljusa stunder då det är riktigt spännande. Läsvärd men ganska invecklad till och från.

  2. Lärorik och hemsk ögonöppnare
    Linn, 9 september 2010

    Det är en hemsk bok - men inte så hemsk att den bli jobbig att läsa. Mitra H Lager lyckas hålla det på en sådan nivå att hon berör, utan att som berättare bli sentimental. Jag tyckte boken lärde ut ovanligt bra och du behöver verkligen inte vara insatt för att förstå. Mitra guidar dig igenom händeleförloppen, värderingar och begrepp. Helt enkelt en riktigt bra bok, speciellt om du känner att du har dålig koll på Irans nutidshistoria. För det är ju det som är det värsta - det pågår fortfarande!

  3. Väldigt bra bok
    Agneta, 8 maj 2009

    Jättebra bok, intressant att veta hur kvinnor i Iran har det. Bra skriven.