Betyg & recensioner av AS
Antal betyg: 47
Antal recensioner: 30
Näktergalen
En levande historia!
Flerfaldigt inslagen. Sträckläsning!
Omfattande porträtt av två systrar drabbades av kriget. Ett av en mor och det andra av en rebell. Två olika karaktärer och två olika öde. Samma familj. Samma land. Samma fiende.
Flickan på perrongen
Om Prag, Sudetlandet, Terezín, London, Nürnberg.
Om välgörenhet i Storbritannien och krigets fasor i Tjeckoslovakien. Om tre familjer vilkas vägar möts varandra. Om musik. Om Förintelsen. Om tiden efter kriget som inte blev den befrielsen om vilken man kämpat.
Lockande historia!
Själva boken är något dåligt konstruerad och fabeln periodvis ryckt och fragmenterad. Inte tidigare än i den sista tredje delen får man av författaren det vad man förväntar sig, rätt tempo och målinriktning. Slutligen bli man glad att man läst boken!
Skogen där stjärnorna slocknar
Gud som tonsättare.
Läkande. Bejakande. Väldigt vacker! En skildring om tro och tvekan. Om det goda och det onda. Om livets cirklar. Om det outtalade med snart sagt ett ordlöst språk. Ett mästerverk! En hyllning till livet.
Skrapenatta
En antiglaciärbok?
Huvudkaraktärer i boken är av samma generation som författaren till "Slakthus 5". Vad stor skillnad i åsynen på kriget! I "Skrapenatta" finns allt som är kvar av de minnena. Historien blev reviderad och bearbetad. Framtiden är nu. Även kriget i Vietnam snart kommer att minnas endast i fakta. Vi blev sundare.
För dem som sörjer och känner inte den riktiga historien skulle jag vilja ge någon tröst. Stavkyrkan står kvar, på andra sidan av gränsen, i Polen. Den flyttades dit från Vang och är mycket berömd!
Himmel över Alaska
En amerikansk dröm om norrsken.
En riktigt bra beskrivning av personlighetsstörda människor med hänvisning till bland annat kriget i Vietnam. En insiktsfull berättelse om deras behov, relationer och levnadssätt. Djupt insatt i den amerikanska kulturen.
Hekneväven
En äventyrsbok.
Om syskonen som åtskildes från varandra vid födseln och växer upp i två olika förhållandena. Om rädslan att förlora och om avundsjukan. Om uthålligheten och ivrigheten. Om samhällens omvandling. Även en vacker i nöd och lust kärlekshistoria som utspelar sig upp i fjällen i Norges inlandet i början av förra seklet. Om rädslan att inte räcka och bli för liten och om att ta ansvar, skydda, leda och försvara.
Med liv och lust
Såpan!
Boken är den sista i serien och består av ögonblicksbilder från 60- talets alldaglig liv i Ek-stad. Tagna på ett stort avstånd. Vi följer i den en mängd av karaktärer på lasarettet. Blivande läkare och sjuksköterskor samt deras lärare, handledare, familjer och grannar. Boken återger tidsandan. Ger ingen inlevelse. Väcker inte några känslor och lämnar sparsamma minne. Det är svårt att bli riktigt insatt i fabeln. Tråden tappas lätt före nästa avsnitt. Man bli påmind och hoppar över till vederbörlig kolumn i tidningen. Tidningen läser alla karaktärer i boken. Alla har sin favorit kolumn. Med upprepningar bli man bekant med karaktärerna men kommer varken att tycka om dem eller hata. Man bli informerad om att de är omtyckta eller illa tålda. Det är en monotonisk läsning men karaktärerna är intressanta såsom själva tiden och beskrivna bilder från olika platser på lasarettet och staden. Bedömning berör mycket på förväntningar! Det är en kollektiv bok som det står ovan i beskrivningen. Varken deckare, spänning eller historisk roman. Snarast en rapport eller ett manus!
Det är så det känns när man inte har läst tidigare böcker i serien. Något som inte rekommenderas! Börja från början! Det finns ett 10 - års mellanrum mellan den första och den sista boken! "Än finns det hopp" är en fulländad roman med en väldigt spännande fabel, levande karaktärer och massor av trovärdighet!
Alla dessa barn : om krigsbarnen från Wien och svens...
Om mormor, Wien, Röda korset och den goda maten!
En skildring om en österrikisk familj som börjar med det första världskriget. En berättelse om efterkrigstiden och ekonomiska krisen, svälten, epidemierna i världen som drabbade mest de besegrade. En historia om svensk Röda korsets arbete ( de godhjärtade svenskar). Om det goda österrikiska maten och minnen från barndomen. Om ett av de lyckligt lottade tacksamma barnen, författaren, vem blygsamt och tvetydigt berättar den svåra historien med lyckosamt slut.
Boken väcker motstånd från början på grund av egens farmors morfars strid i den tyska försvarsmakten inte av sin egen vilja och inte heller för sitt eget land och på grund av hans död i det stora kriget och okänd grav i Ryssland. Inte heller känner jag mig tagen när jag läser om att " ingenting hade byggts på fyra år" i Wien. Men jag fortsätter med förståelse och nyfikenhet, som barn, barnbarn och barnbarnsbarn. Och som mor. Utöver det läser jag den här boken som tillfälligt vinnare. Och även som framtids lyckligt lottad.
Rekommenderad!
Maten är godast!