Separatismen i Sverige (inbunden)
Format
Häftad
Språk
Svenska
Antal sidor
250
Utgivningsdatum
2023-09-13
Förlag
Timbro
Medarbetare
Hannah, Robert (förf.) / Rojas, Mauricio (förf.)
Dimensioner
18 x 205 x 140 mm
Vikt
400 g
SAB
O-c,Cm.02
ISBN
9789177033684

Separatismen i Sverige

(4 röster)  |   Läs 1 recension
Häftad,  Svenska, 2023-09-13
209
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Skickas inom 0-1 vardagar
    89
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    169
Separatism är motsatsen till det öppna samhällets frihetsbejakande mångfald. Dess syfte är att skapa öar av enfald och ofrihet, ett motsamhälle där det råder en parallell maktordning. Separatister vill kontrollera: det egna territoriet, dess invånare, deras livsstil och tankevärldar.

Denna bok anlägger ett brett perspektiv på separatismen i ett svenskt sammanhang. Islamismen ges ett stort utrymme, men här uppmärksammas även andra religiösa inriktningar, klanvälde, hedersförtryckande miljöer, gangstergäng och andra former av separatism. Dessutom behandlas separatismens påverkan på det akademiska och politiska livet liksom dess koppling till social utsatthet, segregation och utanförskap.

Författare: Mauricio Rojas, Robert Hannah, Magnus Ranstorp, Maria Wallin, Juno Blom, Sofie Löwenmark, Per Brinkemo

"En välskriven och angelägen debattskrift om ett eldfängt ämne, som många debattörer borde läsa." - Matts Lindberg

Passar bra ihop

  1. Separatismen i Sverige
  2. +
  3. U 137 inifrån

De som köpt den här boken har ofta också köpt U 137 inifrån av Michael Fredholm (inbunden).

Köp båda 2 för 568 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Separatismen i Sverige. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Boken som alla svenskar borde läsa
    John Doe, 24 oktober 2023

    Informativ och intressant bok. Ta dig tid och läs denna bok, inte direkt för din egen skull, mer för alla andras skull. Vill du att Sverige ska vara ett välfungerande demokratiskt land om 50 år? Om ja, läs den här boken.