Användarprofil Ethel Kristina Selberg / Betyg & recensioner

Betyg & recensioner av Ethel Kristina Selberg

Antal betyg: 101
Antal recensioner: 5

Hon hette Esmeralda

Gripande, skrämmande och fruktansvärt viktig bok!

26 oktober 2021

En viktig bok om den verklighet som finns för många i vårt samhälle idag.
Skildringen om en mammas väg från barn till vuxen, om hur det kom sig att hon valde den viktiga vägen att bli familjehemsmamma åt barn som är i behov av trygghet, struktur och en stor varm kärlek.
En verklighet där ett barn får all den kärlek och trygghet som finns i ett familjehem som vill henne det bästa, men hur detta helt plötsligt och grymt tas ifrån henne.
Boken får mig att värmas av all den kärlek och styrka som finns hos Melinda, jag känner verkligen hur mycket värme och kärlek denna lilla Esmeralda fått till sig då hon levde som en i familjen hos henne.
Boken får mig att gråta, förfäras och bli fruktansvärt arg över hur den kan få gå så illa som det gick för Lilla Hjärtat.
Jag är full av beundran för att Melinda som trots det förfärliga hon och familjen tvingats gå genom har orkat fortsätta kämpa för att barn aldrig mer ska behöva utså det som deras lilla Esmeralda tvingades möta.
All kärlek till Melinda och hennes familj

1 av 1 personer tyckte att den här recensionen var till hjälp.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

I fikonträdets skugga

Mågottbok

24 november 2020

Läser gärna en fortsättning på dessa böcker av Camilla Davidsson, myskoja i underbar Gotlandsmiljö, rekommenderar både del 1 om dottern och denna del 2 om mamman.

1 av 1 personer tyckte att den här recensionen var till hjälp.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Damen med bysten

Lagom lättsam läsning

24 november 2020

I en tid då det känns skönt med en lättsam stund, ger Karin Brunk Holmqvist som vanligt en humoristisk lässtund med lite verklighetsförankring i den skånska myllan

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Pocketklotter och andra ritövningar - röd

Barnbarns pyssel

9 juli 2014

Boken som jag har i väskan, för att ha nåt att göra när vi får en stund över och nätet vet vad vi ska ta oss för. Finns olika typer av pyssel att förströ sig med, bra tycker jag!

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Stormsvala

Roligt att återigen möta väninnorna Hervor och Mirjam,...

20 januari 2014

Roligt att återigen möta väninnorna Hervor och Mirjam, nu i en ny miljö.
Boken var inte lika bra som tidigare böcker i serien, men ändå läsvärd.
Läser gärna fler böcker om dessa damer och människorna runt dem.

Var den här recensionen till hjälp?   Ja  |  Nej

Tiggaren

(enbart betyg)

27 mars 2023

Bokcirkeln vid världens ände

(enbart betyg)

27 mars 2023

Falleri, fallera, falleralla

(enbart betyg)

27 mars 2023