Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
191
Utgivningsdatum
2002-08-01
Upplaga
1
Förlag
Alfabeta
Dimensioner
176 x 112 x 10 mm
Vikt
110 g
SAB
Hc,u
ISBN
9789177129516

Grabben i graven bredvid

(11 röster)  |   Läs 4 recensioner
Pocket,  Svenska, 2002-08-01
89
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    99
  • Ladda ned och lyssna i Bokus Reader.
    169
Desirée sitter vid sin mans grav, förlägen över sin brist på sorg. På bänken bredvid sitter en vulgär karl helt utan stil. Graven han sitter vid är översållad med utsmyckningar, och han planterar och arrangerar som om det vore en utställningsträdgård. Detta är upptakten till ett mycket speciellt relationsdrama. Två till synes oförenliga personligheter lyckas mötas. Och då slår det gnistor. "Grabben i graven bredvid' kommer säkert också att bli en klassiker på samma sätt som 'Maken'". Tidningen Vi

Passar bra ihop

  1. Grabben i graven bredvid
  2. +
  3. Sommarboken

De som köpt den här boken har ofta också köpt Sommarboken av Tove Jansson (pocket).

Köp båda 2 för 188 kr

Kundrecensioner

Det finns 4 recensioner av Grabben i graven bredvid. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Härlig!
    Annica i norr, 24 november 2003

    En kort roman där två språk och två världar möts och ska klara att kommunicera med varandra.Boken och filmen är lika härliga!

  2. Överraskande rolig
    Eldina Melez (Vikingstad), 5 juli 2003

    jag har inte sett filmen ännu, för att jag ville läsa boken först. Den är jättebra och väldigt rolig. Hoppas att filmen är lika bra som boken. jag rekomenderar den här boken hjärtligt till alla som vill läsa både en rolig och en välskriven bok.

  3. Otrolig kulturkrock
    Leila (Malmköping), 18 december 2002

    Bara idén att skriva en kärlekshistoria om en bibliotekarie och en bonde är otrolig. Sen hur de träffas? Jag går fortfarande och småskrattar efter att läst den. Det finns egentligen inga ord den är helt underbar, fantastiskt rolig och på samma gång med en allvarlig underton. Jag rekommenderar att läsa den!

  4. Underhållande

    Mycket rolig och underhållande. Bättre än filmen!
    Speciellt den som själv kommer från "landet" kan skratta lite extra åt mjölkningstider, LRF-dans och fryst köttfärs.
    Ibland är det svårt att förstå varandra i ett nytt kärleksförhållande. Boken beskriver båda parters tankar kring samma situation vilket gör det hela extra roligt.

Fler böcker av Katarina Mazetti