Dödens mannekänger
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Beskrivning
”Pi gick förargad fram för att titta närmare på sin personals makabra skämt. Ja, hon var så avtrubbad av dessa dödens mannekänger att det dröjde ett ögonblick innan hon såg att det inte var någon docka.
Den röda fläcken på badrumsgolvet var ingen markering, den var glittrande färsk.”
Dödens mannekänger utkom första gången 1968. Folke Mellvig, 1913–1994, var en av Sveriges populäraste thrillerförfattare under 1950- och 60-talet. Han debuterade 1942 med Genom spärren och fick sedan stora framgångar med sin deckarserie om kapten Hillman, från vilken ett flertal romaner filmatiserades. Mellvig producerade även den mycket populära tv-serien Kullamannen (1967) tillsammans med Leif Krantz.