Inbunden, Svenska, 2018
Gobi : Den sanna historien om en liten hunds långa resa
Av Dion Leonard
202 kr
Tillfälligt slut
Beskrivning
"Leonard och Gobis historia representerar kraften i människor som arbetar tillsammans och den djupgående samhörighet som är möjlig mellan en man och hans hund."
- Publishers weekly
---
DION LEONARD kommer från Australien men bor i Edinburgh. Han har sprungit några av världens tuffaste ultralopp, bland annat genom Sahara och Kalahari. Det här är hans första bok.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2018-04-03
- Mått: 145 x 218 x 26 mm
- Vikt: 410 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 270
- Upplaga: 1
- Förlag: HarperCollins Nordic
- ISBN: 9789150931303
- Originaltitel: Finding Gobi
- Översättare: Tove Hellbom
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
6 recensioner, genomsnitt 4/5
- 4/5 vanda
Boken är en fin berättelse om kärlek till en liten vovve. Författaren beskriver samtidigt sina tävlingar i olika afrikanska länder genom öken. Jag kan tänka mig att inte många vet om stenhårda tävlingar i värmen och kan pågå i en hel vecka. Där kommer den lille vovve i bilden. Han hakar på och springer bredvid författaren. I långa dagar springer han på sina korta ben i värmen, dag efter dag tills båda två kommer till mål och är sedan oskiljaktiga. Boken är lättläst som jag rekomenderar att läsa.
- 4/5 Villivonkansbooks
Under ett 250 km långt lopp genom Gobiöknen springer ultralöparen Dion Leonard på en herrelös hund. Hunden som får namnet Gobi, följer honom genom Tianshanbergen och Gobiöknens svarta sand. Dion fäster sig snabbt vid den lilla hunden som lojalt följer hans sida. Dion låter Gobi sova i tältet, delar med sig av den lilla mat han har och bär henne över floder, trots att det kan kosta honom en topplacering.
🐴
Den här typen av böcker som innehåller djur är jag väldigt svag för. De brukar gå rakt in i hjärtat på mig. Boken om den lilla hunden Gobi är inget undantag, jag föll som en fura. Historien om hur Gobi och Dion möttes fängslar och fascinerar. Vad var det som gjorde att Gobi bestämde sig för att följa med Dion och ingen av de andra löparna? Var det de färgglada skoskydden som lockade henne först? Eller kanske var det redan från början en kemi mellan dem, som gjorde att Gobi sprang kilometer efter kilometer bredvid Dion i hög värme. Jag kan inte undgå att imponeras utav dessa löpare, helt otroligt att klara av att springa dessa sjukt långa lopp. För mig som inte löptränar alls låter det som en ren plåga! Denna hjärtevärmande och rörande historia är omöjlig att lägga ned och jag sitter som på nålar när Gobi plötsligt är försvunnen. Kommer de hitta henne? Jag hoppas få en uppföljare på boken, då jag så gärna vill veta hur livet blev för henne i det nya hemmet i Skottland. - 4/5 Helena G
- 3/5 Ninna
- 4/5 Ann-Margreth L