Bokus
Mark Levengood - Och jag läste att det var omöjligt att leva lycklig förutan dig, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2010

Och jag läste att det var omöjligt att leva lycklig förutan dig

Av Mark Levengood

155 kr

Skickas måndag 19/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Marks mormor tyckte inte om erotik. Hon krävde av morfar att lampan skulle vara släckt. Och sen sprang hon och gömde sig. Gud så Marks morfar svor, där han jagade henne i mörkret. Trots att han varit med i båda världskrigen svor han på att en ryss i en vallgrav inte är något mot en mormor bakom en chiffonjé. I boken Och jag läste att det var omöjligt att leva lycklig förutan dig, resonerar Mark Levengood kring ensamhet och samhörighet, hur vi som människor kan hitta fram till varandra bakom möbler eller andra hinder. Vi träffar vänner från förr, Marks mamma som sitter på bröllop och snyftar Inget är som första gången man gifter sig, gamla Fröken i skolan som förtvivlat håller planschen med Jesus går på vatten som värn mot den Nya Tiden, och storebror som aldrig kunnat förlåta att han fick lillebror Mark istället för en kanin. Men möt även taxichauffören som slickar på kontokorten, argsinta nunnor i Calcutta, stjärnögda gynekologer och släktens enda vita får, kusin Stefan. Alla ingår de i den värld som är Marks.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2010-08-25
  • Mått: 140 x 186 x 14 mm
  • Vikt: 290 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 155
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Piratförlaget
  • Illustratör: Ilon Wikland
  • Medarbetare: Mattias Boström
  • ISBN: 9789164203274
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

21 recensioner, genomsnitt 3/5

  1. 5/5 Karin

    Mark skriver så levande, det är en fröjd för hjärtat och själen att läsa hans berättelser. Man blir glad och varm inombords och inser att inte allt elände ligger på en själv.

  2. 5/5 Yvel.

    Då jag har de andra böckerna skriva av Mark så var beslutet att köpa även denna inte svårt alls.
    Mark skriver på ett lättsamt och lättläst sätt som går rakt in i hjärtat.

  3. 5/5 Emma

    När jag läser Mark Levengoods böcker så kryper han liksom in i mitt huvud och läser boken för mig med sin finlands-svenska stämma. Och jag tror att man nästan måste läsa boken med den dialekten för att den ska vara så underbart rolig som den faktiskt är. Många gånger skrattade jag högt för mig själv där jag låg i sängen och läste Marks bok.
    Illustrationerna av Ilon Wikland är fantastisk roliga att se. Som t.ex. gammelfaster Fay som klär ut sig till en gravid nunna som med ett fast grepp om alligatorns svans sliter upp denna alligator ur dammen utanför klubbhuset.

  4. 4/5 Jeanette

    Mark Levengood har verkligen en förmåga att få mig att skratta men samtidigt tänka efter och se djupet i det han skriver (och säger). För visst kan det verka glättigt men det är mycket mer allmänmänskligt och djupare än så.

    Boken består av många olika små anekdoter, som vanligt med underfundig humor, men det som står starkast kvar är när kära morfar dör i slutet då kommer en tår i ögat och jag går snabbt ut och ger Mamma en stor kram.

    som Mark säger om sången hans Morfar sjöng.

    "För en gång betydde det att morfar inte kunde vara lycklig utan mig. Det var stort, en hisnande lycklig tanke. Men allt förändras. Jag tror att jag är en orsak till att morfar kanske ibland var lycklig. Men där ligger inte min tyngdpunkt längre.

    Nu är det jag som sjunger

    Nu är det jag som inte kan vara lycklig om jag inte har någon jag får tycka om. Att älska är så stort, så mycket större än att vara älskad".

  5. 4/5 Britt-Marie K

    en underbar liten bok med härliga små underfundiga krönikor i. Jag älskar ju Mark Levengoods humor och tankar, så den här passade mig perfekt. Man blir glad och varm i hjärtat när man läser boken. Kan verkligen rekommendera den till alla.