Inbunden, Svenska, 2011
En finansmans bekännelser : veni, vidi, ridi
Av Knut Ramel
275 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2011-10-07
- Mått: 165 x 235 x 28 mm
- Vikt: 790 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 352
- Upplaga: 1
- Förlag: Ekerlids
- Medarbetare: Marie Göransson
- ISBN: 9789170921834
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
7 recensioner, genomsnitt 3.6/5
- 4/5 Kenneth Ö
Boken var en käftsmäll mot finansmän som har och är väldigt överdrivet uppskattade som smarta människor. Boken visar med tydlighet hur lätt det är att bli rik med andras pengar och ett inte alltför överdrivet intellekt. Intressant att ta del av historier bakom många bolagsaffärer.
- 5/5 Jan-Olof H
Mycket "name dropping" och händelser som är roliga att få Knut Ramels synpunkter på.
Knut Ramel är dessutom helt öppen och rak och tydligen tillräckligt rik för att skriva utan andra synpunkter och input än det han står för till 100%. Det betyder inte att man alla gånger måste tycka som honom men boken lockar till många skratt och insikter som Investment bankers idag borde reflektera över tycker jag.
Det framkommer tycker jag att det behövs, social förmåga, intelligens (som nyttjas på rätt sätt), empati, snabba beslut, förmåga att kunna stå för sina synpunkter, rakhet, tuffhet och andra bra egenskaper samt lite tur. I branschen är alla typer av människor verksamma och pengarna kan förblinda och ta fram många dåliga sidor hos medarbetare och kollegor. . Om du var i branschen mellan 1980 -2010 är det kul läsning. - 3/5 Nils
- 5/5 Christer J
- 4/5 Wretis