Bokus
Angeli Sjöström Hederberg - Annalisa och skräpmonstret, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2018

Annalisa och skräpmonstret

Av Angeli Sjöström Hederberg

223 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Förord av Maria Wetterstrand

Annalisa kan inte sova. Tankarna myllrar som myror när hon tänker på allt skräp hon sett i skogen. Och inte blir det bättre av att det morrar under sängen. Vad är det som gömmer sig där i mörkret? Och hur ska Annalisa få det att försvinna?

En bok om att vända klimatoro till en drivkraft att göra skillnad.

Annalisa och skräpmonstret är den andra fristående delen i serien Stora frågor för små medborgare.

En bok som tar barns oro för miljön på allvar.
Maria Wetterstrand, fristående grön samhällsdebattör, tidigare språkrör för Miljöpartiet de Gröna

Barn har en stor livstörst. Det här är en energifull bok som ger hopp och inspirerar till ett vardagsnära arbete för en hållbar framtid.
Johan Fjellman, förskollärare Daggkåpan Huddinge

Lärarhandledning finns att ladda ner kostnadsfritt här: https://www.idusforlag.se/press/lararhandledning_skrapmonstret.pdf
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2018-04-17
  • Mått: 175 x 228 x 7 mm
  • Vikt: 220 g
  • Ålder: 3-6
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Läsålder: 3-6
  • Serie: Stora frågor för små medborgar
  • Antal sidor: 28
  • Upplaga: 1
  • Förlag: Idus Förlag
  • Illustratör: Caroline Sellstone
  • ISBN: 9789175777269
Utforska kategorier
  • Inga kategorier tillgängliga.
Betyg & recensioner

5 recensioner, genomsnitt 3.6/5

  1. 4/5 Lilian

    Jag har läst Annalisa och skräpmonstret tillsammans med mina tvillingar på fyra år. Det har varit ett mycket uppskattad bok som vi har kunnat prata mycket runt även i andra sammanhang. Nu har jag två "skärpoliser" hemma som uppmärksammar när det ligger skräp ute i naturen och det "måste vi plocka upp och lägga i papperskorgen". Vi har också pratat om vikten att själva göra skillnad och att det känns bra i magen, ex om vi plockat undan andras skräp även om det inte är vårt eget. Barnen var särskilt förtjusta i Annalisas mjukisdjur Greta, "hon är så himla tokig och rolig".

  2. 3/5 Kim

    Berättelsen om Annalisa som får ett Skräpmonster under sängen. Det gör att hon blir mycket medveten om miljön. En pedagogisk bok som förhoppningsvis gör barnen medvetna om miljön på bästa tänkbara sätt.

    Illustratören Caroline Sellstones teckningar förhöjer berättelsen.

  3. 4/5 Elisabeth G

    Läste boken med mina barnbarn. 4åringen är numera kontrollant på hur mormor sköter soporna. Dom vill dessutom höra den igen och igen.. gott betyg tycker jag.

  4. 4/5 Barnboksfamiljen

    Detta är en bok som passar speciellt bra för förskolegrupper där man just nu ha skräp/miljöfokus på det pedagogiska arbetet med barnen.
    I boken får vi följa Annalisa och hennes sätt att hantera sina "taggiga" känslor när hon tänker på nedskräpning. Jo nämligen genom aktion och påverkansarbete mot politiker som också får genomslag i slutet av boken. Boken lyfter verkligen barns delaktighet och inflytande. För de som söker böcker där alla familjer representeras har även Annalisa två mammor - iaf enligt vår tolkning.

    Illustrationerna är riktigt fina och är halva berättelsen. Jag uppskattar mångfalden, den manliga förskolepedagogen med tatueringar, olika barn och Annalisa som är illustrerad som just Annalisa i främsta hand osv. Väldigt fina och talande illustrationer iallafall - swipa för att se fina exempel.

    Något jag ogillar är när man uppmanar barnen att rita på båda sidorna på pappret. Jag tänker att man sparar mer papper om man verkligen värdesätter barnens arbete och konst - får dom att vilja arbeta med sina teckningar och inte enbart hafsa ner snabbt för att direkt ta ett nytt papper (eller baksida). Men för mig blir det motsägelsefullt att sätta värde på barnens skapande och samtidigt säga åt dom att rita på baksidan med. Skulle man be en konstnär göra så? På baksidan av Mona-Lisa? Så just den biten ogillar jag med boken - annars har den många bra uppslag som är perfekta för att få igång ett samtal i barngruppen om skräp efteråt.
    Däremot undrar jag hur många barn som faktiskt orkar lyssna igenom förordet av Maria Wetterstrand? Hur fint det än är. Men det kan man ju lämna för att sedan återkomma till tänker jag. En del av förordet tänker jag ger bra inspiration för kommande boksamtal med.

  5. 3/5 Barnbokstips

    Vi har läst Annalisa och skräpmonstret av Angeli Sjöström Hederberg och med bilder av Caroline Sellstone. Förord till boken har Maria Wetterstrand, fd språkrör för Miljöpartiet skrivit. Annalisa tycker om samlingen på förskolan. Alla får prata, men en i taget. På samlingen pratar de om skräp, var man får slänga skräp och hur man återvinner olika material. Annalisa börjar fundera över allt skräp i naturen och hennes tankar blir trassliga och taggiga. Det flyttar in ett skräpmonster under hennes säng. Som tur är så berättar Annalisas mammor att monstret brukar bli mindre och försvinna om man gör något åt det som oroar. Så Annalisa börjar städa, kasta skräp, hon får föräldrarna att skänka gamla kläder istället för att slänga, göra kolsyrat vatten hemma istället för att köpa på flaska osv. Till slut är monstret borta. En bok som vill uppmuntra barn till att de kan påverka och göra skillnad. Den första boken Annalisa och födelsedagspresenten handlar om att hjälpa de som inte har det lika bra och även då med budskapet att barn kan göra skillnad. Fina, pedagogiska böcker! Plus för hur Annalisas känslor beskrivs på ett målande sätt. Illustrationerna är livfulla och förstärker texten fint. 5-åringen gillade boken och den kommer definitivt läsas flera gånger! Båda böckerna passar bra som diskussionsunderlag i förskola och f-1.