• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod: NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Barn och ungdom
    2. Böcker 12-15 år
    3. Kapitelböcker

    Spelet om att vara någon : eller ingen alls

    AvCannie Möller

    Häftad, Svenska, 2015

    211 kr

    Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

    Fler format och utgåvor

    E-bok

    99 kr

    Ljudbok

    99 kr

    Beskrivning

    Cannie Möller är tillbaka med en bladvändare för ungdomar! ”Spelet om att vara någon… eller ingen alls” handlar om vänskap lika stark som kärlek. Och om konflikter som liknar krig. Det är en berättelse om själva kärnan i tonårens sociala spel, där alla medel är tillåtna – om strävan mot toppen av hierarkin, men också om nördarna längst ner på skalan. Men är det verkligen ljusare ju längre upp man kommer? Diana är härskarinnan som styr med fantasi och manipulationer. Hon uppvaktar och smickrar Alex som nu glider bort från barndomskompisen Maria. Dianas syn på tråkiga människor triggar Alex intelligens och fåfänga. Men i Dianas högsta sfär går ingen säker. Hot och utpressning ersätter snart smicker och vänskap. Historien får sin upplösning under ett stort allhelgonalajv i skogarna runt Mälaren. Det är bland rollspelarna Maria hittat sina nya vänner – och sin stora kärlek Sebastian. Där finns också Sofia, eller Tjocksoffan som Dianas gäng kallar henne på nätet där hon sen lång tid hängts ut och hånats. Rollspelarnas gemenskap hotar Dianas position. I den frostkalla höstmorgonen samlas inte bara varelser klädda i mantlar och masker. Inkräktare trycker i skogen. Men den som är van att vinna kommer denna gång att möta motstånd. Cannie Möller debuterade 1983 med Kriget om Källan och har sedan dess skrivit många uppmärksammade romaner för ungdomar. Hon har varit nominerad till Augustpriset och 2007 belönades hon med Nils Holgerssonplaketten.

    Produktinformation

    • Utgivningsdatum:2015-02-06
    • Mått:135 x 210 x 11 mm
    • Vikt:284 g
    • Format:Häftad
    • Språk:Svenska
    • Antal sidor:187
    • Förlag:Möllers
    • ISBN:9789176096116

    Utforska kategorier

    • Kapitelböcker inom Barn och ungdom