Häftad, Svenska, 2019
Det enda jag hör i mitt huvud är ett lockrop från himlen
177 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-03-05
- Mått: 125 x 200 x undefined mm
- Vikt: 308 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 229
- Förlag: Recito Förlag
- ISBN: 9789177653288
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
4 recensioner, genomsnitt 3.8/5
- 4/5 Stefan
Bra skriven bok och en del upplevelser att relatera till från ungdomen eftersom jag själv är från Karlshamn och uppvuxen under samma tid. Språket i boken gör berättelsen levande och jag fick en läsupplevelse på bästa sätt!
- 3/5 Boktanten
Detta är en känsloladdad bok som visar att den psykiska ohälsan finns överallt, i alla åldrar och i alla samhällsklasser. Även om allt ser bra ut på utsidan kan det rasa en eld på insidan. Författaren är väldigt duktig på att förmedla känslan, få ångesten och tankarna verkliga, få mig som läsare att känna paniken men även glädjen över det positiva som händer i livet. Bitvis upplevde jag boken som lite rörig och upprepande, men det försvinner snabbt av alla igenkännbara händelser om hur det var att växa upp på den tiden.
- 3/5 -
Det känns som en tidstypisk svensk idyll, med fotboll, after eight med varma päron, fumliga romanser och klassresor. Men mitt i detta döljer Oskar en hemlighet, som följer honom från tonåren upp i vuxen ålder. Rädslan för panikångest och depression är hans ständiga följeslagare.
Författaren är i likhet med huvudpersonen Oscar själv uppväxt i Karlshamn, och boken är skriven som en självbiografi med endast en berättarröst - men jag vet inte hur mycket av Oskars liv som är upplevt av Henrik själv. Beskrivningarna av psykisk ohälsa känns genuint äkta, och vissa scener är så starka att jag nästan kan förnimma Oskars desperata panikkänsla. Han vill så gärna vara som alla andra, eller rättare sagt, som han tänker sig att alla andra är. De som slipper ångest och panikattacker.
Oskars mormor hade en mycket speciell plats i hans liv, och det är när de ses som Oskar har ett lugn som jag inte upplever att han har annars. Hon var en trygg famn, någon som förstod och även den som bar på vetskapen om vad som egentligen hände Oskars med morfar.
"Det enda jag hör i mitt huvud är lockrop från himlen" känns på riktigt, och jag som läsare känner med Oskar. Jag tycker om honom, han är en sympatisk och varm person med goda värderingar. Det är även ett otroligt viktigt ämne, psykisk ohälsa kan vi inte nog lyfta upp och prata och skriva om. Speciellt att visa på att det kan finnas var som helst, även för en ung kille i en i en rätt idyllisk miljö. För det är ju precis så som det är; Depression, ångest och panikattacker kan drabba vem som helst.
(hela recension kan läsas på bloggenhttps://annabokmal.blogg.se/) - 5/5 Johnnyboy