Bokus
Algot, Anna Stina och det välsignade brännvinet

Inbunden, Svenska, 2024

Algot, Anna Stina och det välsignade brännvinet

Av Jonas Jonasson

246 kr

Skickas onsdag 7/10

Beskrivning

En välsignad och stark skröna.

Jonas Jonasson är tillbaka med en oemotståndlig pikaresk om Algot Olsson, grisbondens son, och en brokig skara människor i småländska Värend, som ger sig in i den sköna och förhoppningsvis lukrativa konsten att bränna brännvin till svenska folkets fromma. Deras spår korsas gång på gång av den skuldsatte och självsvåldige greve Bielkegren, dennes hänsynslöse och oduglige son löjtnanten, samt fru och dotter som samlar på arabiska fullblod och skor.

När greven och sonen så småningom kommer fram till samma destillerade slutsats, den att alkohol=förtjänst, blir de ett lättfångat byte för Algot & Co, som har en del gäss att plocka med ädlingarna. Det hela utspelas framför ögonen på en häpen och bestört Oscar I, den andre Bernadotten på Sveriges tron.

Jonas Jonasson ger en obetalbar bild av Sverige i 1800-talets mitt, en fattig och smutsig avkrok i dåtidens Europa, och hur uppfinningsrikedom och list väl kan mäta sig med börd och gods när det gäller att nå framgång i världen. Algot, Anna Stina och det välsignade brännvinet är en ny höjdpunkt i Jonas Jonassons författarskap.

JONAS JONASSON fick sitt breda genombrott med den hyllade romanen Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (2009), som även filmatiserades. Den har följts av en mängd ytterligare storsäljande romaner, varav den senaste är Profeten och idioten (2023).

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2024-06-07
  • Mått: 163 x 236 x 29 mm
  • Vikt: 571 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 352
  • Förlag: Bokförlaget Polaris
  • Illustratör: Johan Wanloo
  • ISBN: 9789177959007
  • Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

32 recensioner, genomsnitt 4.1/5

  1. 5/5 Samo

    Böckerna av Jonas Jonasson är underhållande! Hundraåringen satte ribban högt men Jonas kommer nästan upp i samma nivå med denna dråpliga historia som ändå känns aningen tidsenlig.

  2. 3/5 Grönadal

    Har man läst alla Arto Paasalinnas böcker så får man onekligen en igenkännande "feeling" när man läser denna bok! Rolig och humoristisk att läsa hur bondförnuftet segrar!

  3. 5/5 Rolf E

    Dråpligt roande i all sin enkelhet. Rekommenderas varmt till den som vill ha några timmar kravlös underhållning i sitt läsande.
    Köp den......

  4. 5/5 Bigge

    Som vanligt, måste man nästan säga, en helt underbar bok från Jonas Jonasson.
    Fantastisk berättelse, skriven på ett helt underbart sätt.
    Underfundigt, lite vrickat.
    Beskrivningen av karaktärerna, deras tankar och vad de gör är såå rolig.
    Nackdelen är att man riskerar att sträckläsa och då blir det sena nätter..

  5. 5/5 Reijo A

    Helt underbar o läsa underfundigheterna o inte minst vår lokalkännedom kombinerad gjorde den till en fantastisk berättelse och inte minst sen upplösningen. Flera av mina bekanta står i kö....