Bokus
Josefin Fabricius - Välkommen hit välkommen hem, Inbunden

Inbunden, Svenska, 2019

Välkommen hit välkommen hem

Av Josefin Fabricius

206 kr

Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

Sommaren går mot sitt slut och det har blivit dags för en hel årskull ungdomar att inleda sitt första år på gymnasiet. För Matilda är det en lättnad att få börja om och slå sig fri från högstadietidens gamla roller. För Alexis är det en oro inför hur han som tidigare varit skolans kung plötsligt ska förvandlas till en nobody i den nya klassen. För Rebecka är det en chans att en gång för alla få det som hon kämpat för så länge - kosta vad det kosta vill.

Olycklig kärlek, hemliga relationer, förlorad vänskap och ett ständigt ifrågasättande av vad man egentligen vill följer de tre personerna under året och när sommaren kommer tillbaka igen är ingenting sig längre likt för någon av dem.


Beviljades litteraturstöd från Kulturrådet 2019. 


"Så fantastiskt väl skrivit. Det var härligt att läsa om ungdomars bekymmer, glädje, vänskap, vardagsliv, m.m. Som lärare, vet jag att detta är precis vad angår mina elever. Inte så många böcker jag läst som gjort mig att vara en del av berättelsen som 'Välkommen hit, välkommen hem'. Tusen tack." - Agustín Riverol

"VÄLKOMMEN HIT VÄLKOMMEN HEM är en välskriven och fartfylld bok för ungdomar och som utspelar sig i Uppsala. Att olika känslor beskrivs på det sätt som författaren har gjort tror jag är värdefullt för många som läser den. Att få en bekräftelse på att man inte är ensam om sina tankar. Jag har vid flera tillfällen bekymrat mig över dagens ungdom när jag har läst boken. Samtidigt så tänker jag att det var nyttig läsning för mig som om några år har barn i samma ålder. Därför vill jag tipsa om boken även till föräldrar som har tonårsbarn och lärare eller andra som jobbar med ungdomar. Jag tycker att boken är jättebra och dessutom i ett trevligt format med mjuk pärm. Boktips till ungdomar i åldern 15-18 år!" - Karin Askerin, författare

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2019-03-28
  • Mått: 140 x 207 x 21 mm
  • Vikt: 460 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 384
  • Förlag: Visto Förlag
  • ISBN: 9789178850167
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

6 recensioner, genomsnitt 4/5

  1. 3/5 Boktokig

    Jag kunde inte alls känna igen mig själv i berättelsen. Den är så långt ifrån hur jag själv var i tonåren och gymnasietiden som det bara går att komma. Därför fick jag verkligen en chans att gå i någon annans skor.

    Visst var det jobbigt, men intressant. Det är skrivet så det känns trovärdigt och äkta, speciellt i ungdomarnas språk. Helt enkelt enkelt en bra skildring av det jobbiga i att växa upp och tonåren med allt vad det innebär. Det känns som att författaren verkligen fångar hur det är att vara tonåring idag.

    Den här skulle jag sätta i händerna på tjejer i gymnasieåldern som inte hittat läsningen. Jag tror de skulle älska den!

  2. 3/5 bettan_bokprataren

    Boken är skriven på ett sätt som gör det lätt att hänga med och drivet samt språket gör att jag läser den snabbt.
    Det är en bra bok som på många sätt beskriver många ungdomars tankar och känslor. Som mamma till fyra barn och lärare så känner jag igen mycket av det som beskrivs i boken, ungdomars bekymmer, glädje, vänskap och deras intensiva vardagsliv. Josefin skriver mycket levande, hon fångar och beskriver ungdomarna, deras problem och glädje och deras funderingar som finns i livet som tonåring.

  3. 5/5 Bokhyllaniskuggan

    ❥ Recension

    Jag måste ändå börja med att säga att den här boken är ren tonårsmagi. Författaren är träffsäker i relationerna, ungdomarnas språk, vänskapen. Ja, allt. Jag slungades tillbaka till högstadiet och gymnasiet och det kändes som att jag var där med Mattis, Alexis och Rebecka.

    Det finns ett skönt driv genom hela boken och jag vill hela tiden läsa ett kapitel till. Den var otroligt svår att lägga ifrån sig och jag längtade efter den när jag inte läste.

    Det är smärtsamt, förtrollande, gripande och träffsäkert. Jag älskade det!

    Boken får 🍁🍁🍁🍁🍁 av 5.

  4. 5/5 Sofia L

    I år är det (hemska tanke!) 31 år sen jag började på gymnasiet. Ändå minns jag det tydligt: nervositeten och alla förväntningar. 😊
    I Välkommen hit välkommen hem får vi följa 3 ungdomar, Matilda, Alexis och Rebecka och deras vänner genom sitt första gymnasieår. Vänskap, kärlek, svek, plugg, fester, föräldrar och allt som hör till.
    Jag gillade verkligen den här boken, mer än jag trodde jag skulle göra faktiskt. Gillar språket och drivet, att man bara måste veta hur det ska gå, att man kan känna hur huvudpersonerna känner.
    Trots att jag är "tant" hade jag svårt att släppa boken, lika svårt som jag hade att stänga av tv:n när jag tittade på Skam. 😍
    Hoppas verkligen på att det kommer en fortsättning!

  5. 3/5 Lollos

    "Välkommen hit, välkommen hem" av Josefin Fabricius är en roman om tre ungdomar som är på väg in i vuxenlivet. De går sitt första år på gymnasiet och alla har de mål. Jag vet att tonårstiden kan vara jobbig, för en del mer och för andra mindre. Jag tycker att Josefin skriver levande, hon har fångat ungdomarna, tankarna, kärleksproblemen och funderingarna som kan finnas. Josefin gestaltar och beskriver ungdomarna bra. Själv minns jag inte riktigt att mitt första år på gymnasiet var så händelserikt som i boken. Men vår tid förändras ju samtidigt. Är ju 1000 år sedan jag själv gick på gymnasiet. 😂

    Matilda, Rebecka och Alexis har det tufft på olika sätt och första året förändrar dem. Personligen känns de för unga, hade jag inte vetat att de gick första året så hade jag trott att de gick sista. Det hade känts mer naturligt med allt vad som händer i boken.

    Boken är bra, språket är snabbt och rappt. Jag gillar boken och hade nog gärna sett en uppföljare till denna. Hur går det för ungdomarna?