Inbunden, Svenska, 2023
Den sista kokboken : tolv metoder i matlagning att variera i oändlighet
287 kr
Skickas tisdag 27/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
I kokböcker brukar det finnas recept -- men inte i den här. För tyvärr är recept inget annat än en onödig krycka i köket som dödar all kreativitet.
Den sista kokboken lär dig istället att laga fantastisk mat på fri hand. Här presenteras tolv enkla metoder, som du sedan kan variera i all oändlighet.
När du bemästrar dem kan du improvisera med självsäkerhet och laborera med ingredienserna, förfina metoderna och laga mat med sinnena. Oavsett vilka råvaror som finns hemma, är i säsong eller på extrapris.
*
Amanda Nordlöw är sommelier och filmproducent.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2023-05-25
- Mått: 200 x 270 x 24 mm
- Vikt: 812 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 187
- Förlag: Mondial
- ISBN: 9789180023337
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
8 recensioner, genomsnitt 4/5
- 2/5 Kjell
Boken är i en första anblick pedagogisk, men för teknisk och öppen för missar när jag börjar laga enligt metodiken. Allt blir på ett ungefär och kanske ok för ett proffs eller nörd, men inget för en glad amatör tyvärr.
- 5/5 Inger S
Enda kokboken jag verkligen läst från pärm till pärm. Känner att jag verkligen lärt mig något nytt av att läsa den. Bra uppställning, lättläst och till och med rolig.
- 5/5 Elegans
För typ tio år sedan lovade jag mig själv att inte köpa fler kokböcker. Jag har brutit mitt löfte två gånger, och nu igen. Egentligen är detta köp inget löftesbrott - boken är helt ingen ingen kokbok, det är en livsstilsinstruktion. Jag har sträckläst boken från pärm till pärm, mina kokböcker har jag mest bläddrat och läst här och där.
Amanda skriver med en härligt avvägd kaxighet och glimten i ögat. Mer än en gång har jag skrattat åt hennes formuleringar. Hennes inställning passar precis min natur, hon är bara mycket modigare än jag vid grytorna, och säkert även i livet i övrigt.
Jag rekommenderar boken till alla som vill känna sig lite vildare i köket.
Nu återstår bara att se om detta blev min sista "kokbok".... - 3/5 Eva
- 4/5 Anders W