Vi blev något bättre
99 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.
Prova gratis i 60 dagar →Fler format och utgåvor
Beskrivning
Vera är 16 år, konstant kär och i smyg besatt av vetenskapliga teorier. Jämnåriga Isolde har aldrig blivit kysst och är hopplöst besatt av att rensa rabatter. När deras nyförälskade föräldrar lämnar dem ensamma i en stuga vid havet blir det starten på några omtumlande sommarveckor fyllda med ex-pojkvänner, fejk-pojkvänner, potentiella pojkvänner, identitetsstöld, sjönöd, meddelanden från andra sidan och en eventuell yxgalning med deras adress. Men under ytan döljs tre års sorg, ilska och hemligheter, och med varje ny lögn blir det allt svårare att ignorera det förflutna.
Vi blev något bättre är en atmosfärisk berättelse om det spännande, vackra, roliga, tragiska sättet som livet går vidare på, och vad det betyder att få en syster.
En bok för dig som älskar Jandy Nelson och K.L. Walther!