Inbunden, Svenska, 2019
Eld & blod : historien om huset Targaryen. Del II
54 kr
Skickas på måndag
Beskrivning
I ett delat Västeros ställs Aegon II och hans syster Rhaenyra mot varandra i en kamp om järntronen. Det blodiga inbördeskriget kommer att bli känt som Drakarnas dans, och ställer drakar mot drakar i en maktstrid som förändrar världen för all framtid.
På öppna slagfält och i palatsets skuggor lades vägen som ledde fram till Game of Thrones. Med svärd och svek försvarade Targaryen sin plats på tronen.
Men till vilket pris?
I andra delen av Eld & blod fortsätter historien om huset Targaryen, känd från HBO:s succéserie Game of Thrones. Med sin fantastiska detaljrikedom levandegör George R.R. Martin den mest mytomspunna släkten i Västeros, tillsammans med vackra illustrationer av Doug Wheatley.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-03-14
- Mått: 180 x 248 x 33 mm
- Vikt: 860 g
- Format: Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 333
- Förlag: Bookmark Förlag
- Illustratör: Doug Wheatley
- ISBN: 9789188745835
- Miljömärkning: FSC
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
13 recensioner, genomsnitt 4.5/5
- 5/5 Marina
Mycket fin bok, det är i denna del av bokserien som TV-serien äger rum.
Verifierat köp
Priset får också 5 stjärnor, köpte boken för 54kr inbunden. - 5/5 Nilla I
Jag älskar att följa släkten Targaryens historia från erövraren och framåt önskar att det fanns fler böcker av denna där man kunde gotta ner sig ännu mer i vad som hände i historien.
- 3/5 Fabbe
Har haft boken länge länge utan att läst den, men nu inför upptakten av säsong två av House of the Dragon tänkte jag att det kunde vara läge att sätta sig in fullt ut i händelserna.
Boken är mer av en faktabok där händelserna radas upp som återberättelser från ett par tre personer. Detta gör det till en rätt torr läsning men intressant. Det roliga är att vissa händelser tolkas och beskrivs helt olika utifrån vems redogörselse vi läser. Boken är bra och intressant men det är inte en roman så vi tappar det goda fluffet utan istället blir det enbart händelse- och faktadrivet berättande. - 5/5 Gabriel.C
Som Del 1 är det fortsatt spänning och intensitet i storyn i mitt tyckte. Sista 1/3 av boken är något lugnare och försöker samla ihop berättelsen innan dess slut men inte dålig sista del dock bara inte samma intensitet.
Så som boken slutar hoppades jag på att ha en del 3 att följa Targaryen, men antar det mest spännande av dynastin är troligen från dessa 2 böcker när drakarna finns i mängd. - 3/5 Lollz