Häftad, Svenska, 2024
Skuggnamn
171 kr
Skickas torsdag 22/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
En mörk natt i Sandviken begår Marcus ett fruktansvärt misstag. Tre dagar senare ringer det på dörren – men det är inte polisen. I stället är det en man med en blodig grillkniv och väldigt specifika villkor för att den inte ska hamna i lagens händer. Han ger Marcus ett nytt namn och en enkelbiljett till Umeå, där den åldrade torpeden Nicholas Wrede med hänsynslösa medel ska förbereda honom för en uppgift som kräver att han blir någon annan.
Skuggorna djupnar ytterligare när ett oväntat möte i Stockholm suddar ut gränserna mellan magi och verklighet. Vem var hon, kvinnan där på taket, och varför kan Marcus plötsligt göra saker som utmanar all logik? Vilka är De namnlösa och Röde kungen, och inte minst: Vilken roll har han själv att spela i allt det här innan det är för sent – och innan hans förflutna hinner i kapp honom?
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2024-06-17
- Mått: 135 x 210 x undefined mm
- Vikt: 300 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 294
- Förlag: Utmörker Stories
- ISBN: 9789189823693
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 5/5
- 5/5 Oskar Ö
"Det är något jag behöver visa dig," sade Lajka en månklar vårnatt. "Vi ska ut och resa."
Vilken resa det sedan blir. Skuggnamn är det vi får om vi tog James Elroy och Jens Lapidus, slängde ned de båda i en stavmixer. Hällde i lite Tequila och blandade in World of Darkness författarna Janet Trautvetter och Sarah Roark + en skvätt blod och tände eld på hela skiten för att sedan hälla i oss blandningen, önska en till från bartendern och inse att kvällen är över fortare än vad vi trodde. Vi har helt enkelt haft för roligt och klockan har passerat stängning.
Jag älskade varje del av denna berättelse. Den låter dig inte vila, du måste bara ta ett kapitel till då händelserna ökar hela tiden. Boken tar avstamp "vid havet" literärt, jag lovar att du kommer att gilla formatet.
Men storyn i sig sparkar igång i augusti 1998 i Sandviken, Gävleborg. I denna något glömda industriella tätort bor Marcus, hans liv förändras drastiskt av rent hämndbegär, fel folk får en hållhake på honom och snart ingår han motvilligt i en kriminell gruppering som inte skyr några medel. Då kommer Lajka och tar med honom på en resa.
Du kommer att tas runt på olika platser i världen och få grundstenarna till ett mytos som har potentialen att bli Sveriges svar på White Wolfs World of Darkness, Lovecrafts New England och Charlaine Harris Southern Vampire Mysteries. För här, i Chris värld, existerar det en högre makt som alltid har funnits där, som har styrt i trådar, minglat med världens mäktigaste och utkämpat sina hemliga krig mot varandra under en minst sagt... lång tid. Chris har lyckats med vad få andra gjort inom denna genre i Sverige.
Om du vill ha en vuxen take på vad riktigt mörk fantasy kan vara så sluta leta, skaffa boken och njut. Why settle for the next best när det redan är skrivet. Ingen annan författare i Sverige som tacklat denna genre av blandade stilar har lyckats lika bra. Språket är on point med hur folk faktiskt pratar, vi snackar riktiga karaktärer här, allt från deras kroppsspråk till uttalanden och meningar. Det existerar samhällskritik, intriger, kabal-politik och kärlek med en hög dos våldsamheter vilket aldrig är helt fel. Men även en historia om en person som vill bli älskad, en historia om ett jävligt trassligt förhållande och en önskan på att sluta fly från sina problem. Jag menar verkligen det jag skriver med att boken har allt.
Ge boken en chans så lovar jag att du kommer att hitta något i den som du kan relatera till dig själv, och om du inte gör det så har du åtminstone läst en förbannat bra mörk, gotisk, urban fantasy som är unikt på en marknad av alldeles för uttjatat samma-lika material. Marcus story får mig att tänka på Hemingway.
"There is no hunting like the hunting of man, and those who have hunted armed men long enough and liked it, never care for anything else thereafter."