Sjuksköterskor på liv och död

AvHelena Mirsch

Häftad, Svenska, 2024

204 kr

Beställningsvara. Skickas inom 3-6 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Fler format och utgåvor

Beskrivning

”jag har livet i min hand,
det är ett stort ansvar”

Vi möter dem på akutmottagningar och äldreboenden, på vårdcentraler och i operationssalar. Varje dag, dygnet runt kämpar sjuksköterskor över hela landet för att rädda liv, lindra smärta och ge hopp i förtvivlade situationer.

Här delar trettio sjuksköterskor med sig av historierna de själva aldrig glömmer. Det är berättelser fyllda av stolthet, glädje och liv – men här finns också sorgliga och svåra händelser, besvikelse och trötthet. Det här är deras egna ord om hur det är att vara sjuksköterska i Sverige i dag.

Efter många år som nyhetsreporter inom press, radio och tv, utbildade sig Helena Mirsch 2001 till medicinjournalist vid Karolinska institutet. Hon har varit reporter, redaktör och projektledare på SVT och arbetat med program som Livslust, Toppform, Fråga Doktorn och Doktor Åsa.

2010 började hon på tidningen Vårdfokus och har sedan dess skrivit om vården i allmänhet och om sjuksköterskor i synnerhet.  Sedan 2021 är hon verksam som frilans.

Produktinformation

Utforska kategorier

Betyg & recensioner

4.5/5
Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Tone Schunnesson - Ultravåld, Inbunden
  • -19%

Ultravåld

Tone Schunnesson

Inbunden, 2026

4,1 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(42)

209 kr259 kr

Malin Nordström - Kalla mig syster, Pocket
  • -30%
Del 1

Kalla mig syster

Malin Nordström

Pocket, 2026

4,6 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(9)

69 kr99 kr

Åsa Hellberg - Den femte dagen, Pocket
  • 4 för 3
Del 1

Den femte dagen

Åsa Hellberg

Pocket, 2026

4,2 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(69)

99 kr