• Fri frakt över 249 kr
  • •
  • Snabba leveranser
  • •
  • Billiga böcker
Kundservice

Du är på sajten för privatpersoner.

Företag, bibliotek eller offentlig verksamhet?

Du handlar på classic.bokus.com, där alla dina funktioner finns intakta.
Till classic.bokus.com
Bokus logotyp. Gå till startsidan.
  • Erbjudanden
  • Nyheter
  • Student
  • Topplistor
  • Barn & ungdom
  • Bokus Play
  • E-böcker
  • Pocketböcker
  • Spel & pussel

10% rabatt på allt med kod NYSTART10 →

Sidfot

Mina sidor

    Hjälp

    • Kundservice
    • Vanliga frågor och svar
    • Frakt och leverans
    • Retur vid ångerrätt
    • Reklamera vara
    • Betalning
    • Köpvillkor
    • Allmänna villkor
    • Information om webbplatsens tillgänglighet

    Om Bokus

    • Om oss
    • Pressrum
    • För studenter
    • För företag
    • För bibliotek och offentlig verksamhet
    • För leverantörer
    • Hållbarhet

    Populärt

    • Aktuella erbjudanden
    • Presentkort
    • Studentlitteratur
    • Nya böcker
    • Topplistor
    • Signerade böcker
    • Engelska böcker

    Inspiration

    • Boktips
    • BookTok
    • Populära bokserier
    • Barnbokskaraktärer
    • Populära författare
    Logotyp för Bokus
    Följ oss på Facebook (extern länk)Följ oss på Instagram (extern länk)Följ oss på YouTube (extern länk)Följ oss på TikTok (extern länk)
    bokus @ CookiesAnpassa cookiesIntegritetspolicyKöpvillkor
    Till Citymail hemsida (extern länk)Till Budbee hemsida (extern länk)Till Postnord hemsida (extern länk)Till Schenker hemsida (extern länk)Till Early Bird hemsida (extern länk)Till Walleys hemsida (extern länk)
    1. Skönlitteratur
    2. Romaner

    Förvandlingen

    AvFranz Kafka

    E-bok
    Svenska

    49 kr

    Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

    Fler format och utgåvor

    Pocket

    89 kr

    Häftad

    139 kr

    Inbunden

    139 kr

    Inbunden

    229 kr

    E-bok

    79 kr

    Ljudbok

    99 kr

    E-bok

    99 kr

    CD-bok

    161 kr

    E-bok

    79 kr

    Ljudbok

    169 kr

    Beskrivning

    En morgon vaknar handelsresanden Gregor Samsa ur sina oroliga drömmar och upptäcker att han har förvandlats till en gigantisk insekt. Hans liv slås i spillror, men hans första tanke är ändå hur han ska hinna med tåget till jobbet.

    Gregor Samsa är den plikttrogne sonen som sliter dygnet runt. Han bär hela familjens trassliga ekonomi på sina axlar och reser ständigt kors och tvärs för att betala av föräldrarnas gamla skulder. Men när han oförklarligt vaknar i en ny, fasansfull skepnad ställs allt på ända. Hans röst försvinner, hans pansarliknande kropp lyder honom inte och snart är han en fånge i sitt eget rum, helt oförmögen att göra sig förstådd.

    Utanför den stängda dörren växer paniken och skräcken. Hur ska familjen överleva när deras enda trygghet plötsligt har blivit en mörk hemlighet som de knappt klarar av att titta på? Samtidigt som Gregor tyst kämpar för att anpassa sig till sin nya absurda existens, tvingas hans föräldrar och lillasyster ta saken i egna händer för att undvika ruinens brant. Snart sätts familjebanden på sitt absolut yttersta prov, och gränsen mellan medlidande och avsky börjar långsamt raderas ut.

    Detta är en djupt fascinerande, klaustrofobisk och psykologisk utforskning av utanförskap, skuld och mänskligt värde, skapad av Franz Kafka, en av litteraturhistoriens skarpaste observatörer. Berättelsen kryper obehagligt nära och tvingar oss att ställa frågan: vad händer egentligen när vi slutar vara till nytta för dem vi älskar?

    Denna utgåva är en modern nyöversättning där språket har bearbetats till en härligt lättläst och flytande svensk text. Den är omsorgsfullt anpassad för att ge dagens läsare den absolut bästa, mest fängslande upplevelsen av denna oförglömliga och krypande berättelse.

    Produktinformation

    • Språk:Svenska
    • Antal sidor:77
    • Filformat:EPUB
    • Kopieringsskydd:VATTENMÄRKNING
    • ISBN:9789190177143
    • Förlag:CEAB
    • Översättare:Charles Petterberg

    Utforska kategorier

    • Romaner inom Skönlitteratur