Häftad, Engelska, 2005
Fear and Loathing in Las Vegas
152 kr
Skickas onsdag 14/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2005-04-04
- Mått: 129 x 198 x 15 mm
- Vikt: 160 g
- Format: Häftad
- Språk: Engelska
- Serie: Harper Perennial Modern Classics
- Antal sidor: 240
- Förlag: HarperCollins Publishers
- Illustratör: Ralph Steadman
- ISBN: 9780007204496
- Miljömärkning: Produced using independently certified paper to ensure responsible forestry management. (Certification is by FSC, PEFC or SFI.) Produced in the UK using 100% renewable electricity.
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
10 recensioner, genomsnitt 4.9/5
- 5/5 Tilda
Den är det den ska vara. Läste hela på en kväll. Kände mig ganska töntig efteråt men det är fine.
- 4/5 Morpheus
1971 får Hunter S. Thompson i uppdrag att åka till Las Vegas och göra ett reportage om Indy 500 tävlingen. Han väljer att göra det på sitt vis, subjektiv gonzo-journalistik i förstaperson, påverkad och hög på allehanda olika illegala substanser. Resultatet blir en unik reseskildring och satirisk text.
Nån egentlig handling är det inte att tala om, utan boken är en serie kortare kapitel om de olika händelser Thompson, under aliaset Raoul Duke, och hans advokat skapar eller råkar ut för. I en stad som redan från början är, som boken själv uttrycker det; "ingen bra stad för psykedeliska droger. Verkligheten själv är nog skruvad". Men Thompson är en skicklig författare och journalist och lyckas fånga sin och sin kumpans berusningar, utflippade hallucinationer, paranoida snedtändningar, och den bisarra verkligheten i Las Vegas, som genom hans drogade ögon blir en extrem parodi av sig själv.
Det är underhållande, och texterna flyter på bra tack vare Thompsons effektiva, men kreativa och vassa, journalistspråk, även om skratten ibland fastnar i halsen över vad personerna faktiskt gör. Lägg där till att man inte kan veta säkert vad som är sanning och vad som är påhitt, och boken får ibland en obehaglig dimension.
Samtidigt är den ett fantastiskt tidsdokument, om cynismen efter Hippie-rörelsens misslyckande, och en dekonstruktion av konceptet "Den Amerikanska Drömmen".
Står man ut med de mer extrema delarna i boken lär man finna den läsvärd, och jag rekommenderar boken för den typen av läsare som vill ge sig ut på en galen tripp. - 5/5 Lars Verifierat köp
- 5/5 Sebastian
- 5/5 Ari