Bokus
Toni Morrison - Bluest Eye, Häftad

Häftad, Engelska, 1999

Bluest Eye

Av Toni Morrison

139 kr

Skickas tisdag 20/10. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning
Read the searing first novel from the celebrated author of Beloved, which immerses us in the tragic, torn lives of a poor black family in post-Depression 1940s Ohio. Unlovely and unloved, Pecola prays each night for blue eyes like those of her privileged white schoolfellows. At once intimate and expansive, unsparing in its truth-telling, The Bluest Eye shows how the past savagely defines the present. A powerful examination of our obsession with beauty and conformity, Toni Morrison’s virtuosic first novel asks powerful questions about race, class, and gender with the subtlety and grace that have always characterised her writing.‘She revealed the sins of her nation, while profoundly elevating its canon. She suffused the telling of blackness with beauty, whilst steering us away from the perils of the white gaze. That’s why she told her stories. And why we will never, ever stop reading them’ Afua Hirsch‘Discovering a writer like Toni Morrison is rarest of pleasures’ Washington Post‘When she arrived, with her first novel, The Bluest Eye, she immediately re-ordered the American literary landscape’ Ben OkriWinner of the PEN/Saul Bellow award for achievement in American fiction
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 1999-03-04
  • Mått: 128 x 197 x 10 mm
  • Vikt: 180 g
  • Format: Häftad
  • Språk: Engelska
  • Antal sidor: 240
  • Förlag: Vintage Publishing
  • ISBN: 9780099759911
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

7 recensioner, genomsnitt 4.3/5

  1. 5/5 Jeanette

    Det är inte för inget som Toni Morrison vann Nobelpriset i litteratur med denna bok. Visst finns det hemska scener och den lämnar ett avtryck hos dig men på gott och ont. Den är skriven för att öppna ögon, för att röra folk för att ge insikt i vad som faktiskt händer. Nyheter skildrar inte individers verklighet. Det gör Toni Morrison! Med en fantastisk prosa som ger gåshud för att den är så vacker samtidigt som budskapet i sig är något hemskt.
    Fiction har sin bas i verkligheten, särskilt i hennes böcker.

    Vill ni läsa en glad historia med ett lyckligt slut så är detta inte boken för dig.

    Men om du vill läsa en berättelse som kommer att ligga kvar som fotspår i torkad cement, som ett vackert sår på insidan som aldrig riktigt suddas ut, men som kommer att forma din syn på människor i framtiden. Då är det här boken för dig. Det är värt det onda att läsa denna sorgliga historia om en den lilla flickan, och allt hon önskar sig är de blåaste ögon.

    Det här är en av de bästa böcker jag läst. Den är alldeles lagom lång och får plats i väskan. Det är okej att ta en paus, att inte läsa hela på en gång. Men läs den.

  2. 1/5 The Grouch

    Boken handlar om ett viktigt ämne och är väl skriven, men jag gillade inte den - den är så hemsk att jag mådde fysiskt dåligt medan jag läste den. Jag tror att det är författarens mening också, att läsaren riktigt känner alla historiens hemskheter, men jag vill inte må dåligt när jag läser fiktion - hemskheter kan man läsa om i nyheterstidningar. Jag skulle absolut inte rekommendera den här boken och kommer aldrig att läsa den igen.

  3. 5/5 Alf
  4. 5/5 Ibtissam S
  5. 5/5 Moa