Häftad, Engelska, 2011
Spice And Wolf: Vol 4 - Novel
Del i serien Yen Press
145 kr
Beställningsvara. Skickas inom 7-10 vardagar. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2011-06-28
- Mått: 143 x 210 x 18 mm
- Vikt: 295 g
- Ålder: 15+
- Format: Häftad
- Språk: Engelska
- Läsålder: 15+
- Serie: Yen Press
- Antal sidor: 256
- Förlag: Little, Brown & Company
- ISBN: 9780759531086
- Översättare: Paul Starr
Utforska kategorier
Mer om författaren
Isuna Hasekura's debut novel, SPICE AND WOLF, earned the Silver Prize in the 2005 Dengeki Novel Prize with the series going on to total seventeen novels and both manga and anime adaptations.
Recensioner i media
Select Guide Rating
Betyg & recensioner
2 recensioner, genomsnitt 4.5/5
- 5/5 John
Efter jag hade sett serien (anime) ville jag fortsätta med böckerna (den här boken är den du ska läsa om du har sett serien eftersom denna bok inte utspelar sig i serien).
Jag blev väldigt förvånad över hur bra boken var, jag hade hört att vissa var missnöjda för att boken inte liknade serien, men det tycker inte jag. Jag tycker att det är en fantastisk och fängslande bok! Precis som serien. Jag gillar att författaren inte har fokuserat helt på att beskriva detaljer utan att göra bra konversationer eller att skapa relationer mellan karaktärer. Om du har sett serien eller läst de tidigare böckerna rekommenderar jag starkt denna bok.
Det enda negativa om boken är att den (vad jag tycker) är lite kort, hundra sidor till hade inte skadat på min sida.
Skulle kunna rekommendera att ha tillgång till ordbok eller liknande när man läser, man kan stöta på engelska ord som man aldrig hört talas om. - 4/5 Torbjörn L