A Good Girl's Guide to Murder (häftad) Spara 11%
På topplistor
Format
Häftad (Paperback / softback)
Språk
Engelska
Antal sidor
448
Utgivningsdatum
2019-05-02
Förlag
Electric Monkey
Dimensioner
198 x 130 x 31 mm
Vikt
320 g
ISBN
9781405293181

A Good Girl's Guide to Murder

(28 röster)  |   Läs 6 recensioner
Häftad,  Engelska, 2019-05-02
126 141 Du sparar 15 kr!
Billigast på PriceRunner
  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
The New York Times No.1 bestselling YA crime thriller that everyone is talking about. Now a major BBC series! A taut, compulsively readable, elegantly plotted thriller', Guardian The case is closed. Five years ago, schoolgirl Andie Bell was murdered by Sal Singh. The police know he did it. Everyone in town knows he did it. But having grown up in the same small town that was consumed by the crime, Pippa Fitz-Amobi isn't so sure. When she chooses the case as the topic for her final project, she starts to uncover secrets that someone in town desperately wants to stay hidden. And if the real killer is still out there, how far will they go to keep Pip from the truth ? Perfect for fans of One of Us Is Lying, Gone Girl, We Were Liars and Riverdale Holly Jackson started writing stories from a young age, completing her first (poor) attempt at a novel aged fifteen. She lives in London and aside from reading and writing, she enjoys playing video games and watching true crime documentaries so she can pretend to be a detective. A Good Girl's Guide to Murder is her first novel. You can follow Holly on Twitter and Instagram @HoJay92
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. A Good Girl's Guide to Murder
  2. +
  3. As Good As Dead

De som köpt den här boken har ofta också köpt As Good As Dead av Holly Jackson (häftad).

Köp båda 2 för 221 kr

Kundrecensioner

Det finns 6 recensioner av A Good Girl's Guide to Murder. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Riktigt spännande
    Eline, 27 maj 2024

    Boken "A Good Girl's Guide to Murder" är en riktigt spännande och fängslande läsning. Berättelsen följer huvudpersonen Pippa Fitz-Amobi när hon bestämmer sig för att undersöka ett mordfall i sin hemstad, som alla är säkra på är löst, men som Pippa inte är lika säker på.

    Man får följa med på ett mycket inkluderande sätt i utredningen genom alla loggar och anteckningar Pippa gör, vilket är väldigt underhållande. Jag uppskattade verkligen hur mysteriet utvecklades och alla oväntade vän... Läs hela recensionen

  2. Riktigt bra!
    Inka Berg, 13 mars 2023

    Beställde den andra boken direkt. Väldigt spännande, rolig och gullig men samtidigt läskig. Älskade hur oförutsägbar den var, rekommenderar verkligen.

  3. Så bra!

    WOW! Det här var en bok som verkligen tilltalade mig från första sidan; Älskar huvudpersonen Pippa och Längtar efter att få sätta tänderna i bok nummer två "Good Girl, Bad Blood"!

    Det här är den första boken i en trilogi där vi möter en otrolig huvudkaraktär i Pippa "Pip" Fitz-Amobi! Men det är svårt att inte beröras av de andra karaktärerna som vi stöter ihop med under bokens gång; men det är inte alltid i positiv mening...

    Allt börjar med att Pippa ska göra ett studiearbe... Läs hela recensionen

  4. Bra!
    Malin Fjell, 29 maj 2022

    Den här boken var så spännande och jag kunde knappt lägg ner den. Fast den var väldigt seg i början men det är så värt det.

  5. WOW
    Mikaela Boström, 16 september 2021

    Från första kapitel blir man inkastad i rena rama spänning och cliff-hangers som slungar en vidare in i boken. Man tar sig igenom den fort i och med att den är praktiskt taget omöjlig att lägga ifrån sig. Känns som att titta på film i bokform, läs och njut!

  6. Sträckläsning deluxe
    Zanna, 30 mars 2021

    Jag kunde inte sluta läsa & beställde uppföljaren direkt! (som var minst lika bra)
    Läs den för bövelen, du kommer inte ångra dig!

Visa alla 6 recensioner

Fler böcker av Holly Jackson

Recensioner i media

A taut, compulsively readable, elegantly plotted thriller', Guardian 'Prepare to be murdered by this book. Dark, dangerous and intricately plotted my heart literally pounded. I haven't been this addicted to anything since Serial. Holly Jackson is the next big thing, I promise.', Laura Steven, author of the critically acclaimed The Exact Opposite of Okay 'Twisty, compulsive and so, so, clever', Savannah Brown, author of The Truth About Keeping Secrets 'This book was a delight from start to finish. I laughed. I cried. And I very much enjoyed attempting to solve the case with Pip (who I now want to be my best friend). I didn't guess the twist, and I don't think many people will. Holly Jackson has absolutely killed it with her debut!', Aisha Bushby, author of A Pocketful of Stars and contributor to the award-winning A Change is Gonna Come 'That ending! Pure genius', Yasmin Rahman, author of All the Things We Never Said 'In a League of its Own', Lucy Powrie, author of The Paper & Hearts Society 'A Twisty, compelling UK YA debut', Fiona Noble, The Bookseller

Övrig information

Holly Jackson is the international bestselling author of the YA crime series: A GOOD GIRL'S GUIDE TO MURDER, which has sold millions of copies and is being adapted into a major television show. Dont miss her bestselling standalone novels FIVE SURVIVE and THE REAPPEARANCE OF RACHEL PRICE. Follow Holly on TikTok @hojax92 and Instagram @HoJay92