Inbunden, Engelska, 2014
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Av J.K. Rowling
215 kr
Skickas torsdag 15/10. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2014-09-01
- Mått: 132 x 202 x 32 mm
- Vikt: 420 g
- Format: Inbunden
- Språk: Engelska
- Serie: Harry Potter
- Antal sidor: 384
- Förlag: Bloomsbury Publishing PLC
- Illustratör: Jonny Duddle
- ISBN: 9781408855904
Betyg & recensioner
5 recensioner, genomsnitt 5/5
- 5/5 Readwithamila
Harry Potter and the Chamber of secrets: Min läsupplevelse
Vad kan jag skriva om Harry Potter and the Chamber of secrets som jag inte redan har skrivit här? Har jag ord magiska nog att göra boken rättvisa? Förmodligen inte, men jag gör ett försök. Även om det tog mig dubbelt så lång tid att läsa Harry Potter and the Chamber of secrets som dess föregångare, tycker jag att den här boken är snäppet bättre än den första. Den är mognare. Mörkare. Roligare. Djupare.
Rowling gör ett fantastiskt jobb med att balansera allvar med humor. Föga förvånande står Ron för en del av de komiska inslagen med sin osäkerhet, genans, gamla uggla och brutna stav. Men här får han faktiskt konkurrens av Hermione. Jag älskar att hennes "fröken duktig"-fasad har sprickor och att hon börjar bryta mot regler. Bästa citat från boken innefattar både Ron och Hermione. "'But why's she got to go to the library?' 'Because that's what Hermione does', said Ron 'When in doubt, go to the library'". Ja, det är roligt för att det är sant! Kan inte annat än att hålla med om det!
Men vi kan inte prata om humor i boken utan att nämna Professor Lockhart. Han är en komedi hela han! Jag älskar att läsa om honom och skrattar högt åt hans enfald, men jag hade hatat att ha honom som kollega. Förresten, undrar jag hur noggrann koll man gör på personalen på Hogwarts. För att vara en skola med så högt anseende, har de förvånansvärt många rötägg till lärare.
Det här läsåret på Hogwarts får vi träffa nya spännande karaktärer, samtidigt som vi får djupare förståelse för de som vi bekantade oss med under första året. Hemligheter som har legat dolda kommer upp till ytan och ställer saker på sin spets. Jag älskar alla nya vänner jag får, gråter när Dobby blir fri. ryser när fenixen Fawkes gråter, ler när Hermione även som förstenad gör mest nytta och förundras över Rowlings olika genidrag.
Harry Potter and the Chamber of secrets är djupare, mognare, roligare, mörkare och samtidigt mer levande än dess föregångare. Den ger dig vänner som stannar med dig långt efter att boken är utläst och den bjuder in dig till en värld så fantastisk att du längtar tillbaka. - 5/5 Rebecka L
En riktigt fin bok med ett vackert omslag (fast inget kan slå de svenska illustrationerna av Alvaro Tapia)! Boken kan läsas som godnattsaga för barnen eller för sig själv på sin åttioårsdag (min morfar läste dem efter att jag blev klar med dem). Det finns många goda budskap om vänskap och samarbete som med hjälp av Harry, Ron och Hermione kommer in i läsarens hjärta. Jag ger hela serien alla tummar upp och så många stjärnor som det finns i universum! Att läsa dessa böcker är en resa som stannar med en i hela sitt liv.
- 5/5 Anna
- 5/5 Ida V
- 5/5 Kamron