Bokus
Wind in the Willows

Inbunden, Engelska, 2017

Wind in the Willows

Av Kenneth Grahame

133 kr

Skickas inom 7-10 vardagar

Beskrivning
One of the most celebrated works of classic literature for children, The Wind in the Willows by Kenneth Grahame remains a timeless tale of camaraderie, loyalty and bravery more than a hundred years after its first publication. Mole and Rat have a pleasant life by the river, where they talk, boat and wile away the days. The wise and private Mr Badger lives sedately in the Wild Woods, content in his solitude. Then there's Mr Toad - wealthy, impulsive and utterly obsessed with motor cars, he's always getting into scrapes and can't survive without the help of his friends.With sixteen gorgeous colour illustrations by the celebrated Arthur Rackham, and an afterword by author David Stuart Davies.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2017-03-23
  • Mått: 99 x 152 x 25 mm
  • Vikt: 259 g
  • Format: Inbunden
  • Språk: Engelska
  • Antal sidor: 240
  • Förlag: Pan Macmillan
  • Illustratör: Arthur Rackham
  • ISBN: 9781509827930
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

1 recensioner, genomsnitt 3/5

  1. 3/5 Morpheus

    Kenneth Grahams "The Wind In The Willows" anses vara en av de klassiska barnböckerna. Och även om jag inte själv tycker att den hör till de främsta kronjuvelerna i genren så förstår jag varför den stått sig stark och ständigt hittar nya fans.

    Först och främst så är det en väldigt mysig liten bok. Vi pratar hög mysfaktor med lugna, hemtrevliga miljöer och trygga, varma karaktärer. Ja, förutom Herr Padda då, som inte är särskilt lugn utan tvärtom ett porträtt av den charmige men skrytsamme och excentriske brittiske gentlemannen i amfibieform som på grund av sina manier hamnar i bokens mer fartfyllda äventyr. Det är inte konstigt att det ofta är han som får huvudrollen i olika adaptioner. Medan de kapitel som främst fokuserar på Mullvaden, Råttan och Grävlingen är mer av det stillsamma slaget. Lägg där till att Grahame har ett mycket poetiskt, blommigt och vackert språk och jag förstår hur den lyckas charma folk, speciellt vissa anglofiler, än idag.

    Och jag lyckades med bli charmad av boken, mysfaktorn och karaktärernas varma vänskap, även om det för min del ibland blev för mycket av det goda. Språket, om vackert, blir ibland högtravande och kunde kortats ner och gjorts enklare. Att den också visar sin ålder genom att det ibland dyker upp esoteriska eller arkaiska ord gör det ibland lite svårt att ta sig igenom. Och som sagt, i de kapitel som inte fokuserar på Herr Padda är det inte mycket som händer, vilket ibland är mysigt, men ibland segt, och i de som fokuserar på Paddan så kan han vara ganska så irriterande. Det blev aldrig så illa att jag gav upp på boken, och jag tror jag kan komma att läsa om den nån gång i framtiden. Även om jag föredrar Nalle Puh när det kommer till mysiga, engelska barnboksikoner.

    Men om man har smak för det brittiska, gillar mysiga böcker med hög stämning och ett fint språk så lär man uppskatta den här boken. Som också har väldigt fina bilder av Arthur Rackham.