Häftad, Engelska, 2020
Ghostbusters - The Original Movie Novelizations Omnibus
113 kr
Skickas onsdag 4/11. Fri frakt över 249 kr.
Beskrivning
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2020-05-25
- Mått: 106 x 175 x 32 mm
- Vikt: 210 g
- Format: Häftad
- Språk: Engelska
- Serie: Titan Books
- Antal sidor: 368
- Förlag: Titan Books Ltd
- ISBN: 9781789094664
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
1 recensioner, genomsnitt 5/5
- 5/5 Christoffer
För alla som älskar Ghostbusters filmerna och Ghostbusters fans rent generellt, detta är en härlig Omnibus samling av båda novelliseringarna av filmerna Ghostbusters (1984) och Ghostbusters II (1989) byggda på manuskripten som gjorde filmerna.
Richard Mueller står för författarskapet till novelliseringen av Ghostbusters (84) och Ed Nama för Ghostbusters II (89). Båda författarna för en liknande tolkning av manusen och expanderar handlingen och karaktärerna på mycket lovande vis som filmerna inte kunde förmedla sina tittare.
Mueller ger mycket mer bakgrund till Dr, Peter Venkman, Dr. Ray Stanz, Dr. Egon Spengler, Winston Zeddmore och Dana Barrett som sagt filmerna inte kunde och det är mycket önskvärt extra material som vi som älskade filmerna bara kunde antaga eller gissa.
Just denna bit gladde mig väldigt mycket då jag första gången läste novelliseringen av Ghostbusters (84) för ett antal år sedan att jag hade lyckats pricka så rätt i mina bakgrundsantaganden av karaktärerna Venkman och Zeddmore. Och oväntat från Stanz och Barrett.
Nama gör ett liknande arbete, men ger inte mycket extra utrymme för att expandera storyn och bakgrunden för filmens nya karaktärer utan istället är mer fokuserad på vad karaktärernas tankar, uttryck och ageranden ger för intryck i handlingen. Detta är okej, men samtidigt lite "besviket" då det finns element som hade varit gynnsam för boken som filmen inte visade, speciellt då filmen (även om bra) var stressat framtagen pga. Colombia Pictures dåvarande VD som mer såg pengar än kvalitet.
Ex. upplever jag själv att vi hade önskat få mer utfyllnad av de 4-5 åren mellan båda filmerna som gått emellan om vad som hänt Ghostbusters och gånget. Om hur New York City slog ned deras företag, inlade näringsförbud om övernaturliga arbeten och användandet av deras utrusning eller mer förklaringar till hur "världen" näst intill kunnat glömma bort hur de räddade världen i första boken/filmen (?).
Detta hade varit väldigt givande för bokens betydelse om den belyst mer ingående detta fenomen i handlingen.
I överlag är denna samling väldigt bra och väldigt givande. Kan klart rekommendera denna bok !!!