Puck i snön

AvLisbeth Werner

E-bok
Svenska, 2018

101 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Beskrivning

Puck och hennes vänner är på väg till Nordjylland för att fira jul hos Ingers farbror. De möter Hans, en bortskämd pojke, som blivit 'kidnappad' av sin faster. När tåget plötsligt kör fast i en snödriva flyr Hans och är på väg att frysa ihjäl. Hinner hans pappa dit i tid? Kan Puck rädda honom?

Lisbeth Werner är pseudonymen som de två danska författarna Knud Meister (1913-1989) och Carlo Andersen (1905-1970) använde när de skrev böckerna om Puck och hennes liv på internatskola. Böckerna är mycket populära i Danmark och flertalet har översatts till svenska.

I böckerna om Puck följer vi den något bortskämda Köpenhamnsflickan Bente Winter. Hon blir skickad till internatskola för att hennes pappa ska flytta utomlands i sitt arbete. Väl på internatskolan får Bente smeknamnet Puck. Det är 58 böcker i serien som är Danmarks mest populära flickboksserie.

1. Puck på internatskola
2. Puk slår sig lös
3. Puck i fara / Puck vågar sitt liv
4. Puck på nya äventyr
5. Puck ger sig inte
6. Puck hjälper till
7. Puck i snön
8. Puck tar chansen
9. Puck har bråttom
10. Puck och leoparden
11. Puck har en nyhet!
12. Puck som filmstjärna
13. Pucks stora upplevelse
14. Puck vinner igen
15. Puck visar klorna
16. Stackars Puck
17. Det ordnar Puck
18. Bra gjort, Puck

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av