Lea, Margareta

AvAleksis Kivi

E-bok
Finska, 2019

83 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Beskrivning

Publikaani Sakkeuksen tytär Lea on rakastunut muuan Aramiin. Aram ei ole Sakkeukselle mieleinen vävypoika; hän on liian köyhä. Sen takia Sakkeus suunnittelee naittavansa tyttärensä Aramia rikkammaalle Joasille.

Jeesuksen kohtaaminen saa Sakkeuksen kyseenalaistamaan omia ajattelutapojaan.

“Lea” on Aleksis Kiven kristillinen näytelmä vuodelta 1870. Se perustuu Luukkaan evankeliumin kertomukseen Jeesuksen ja publikaani Sakkeuksen kohtaamisesta. Näytelmä oli aikanaan tapaus: sen synnyttämä innostus johti epäsuorasti Suomalaisen Teatterin (nykyinen Kansallisteatteri) perustamiseen.

Kokoelmateoksessa on mukana myös toinen Aleksis Kiven kirjoittama näytelmä, “Margareta”. Sen romanttiset tapahtumat sijoittuvat Tampereelle. Käynnissä on Suomen sota (1808–1809).

Aleksis Kivi (1834–1872) oli suomalainen kirjailija. Häntä pidetään yleisesti yhtenä merkittävimmistä suomalaisista kirjailijoista. Hänet tunnetaan erityisesti romaanista “Seitsemän veljestä” sekä näytelmästä “Nummisuutarit”.

Kiven on arvioitu olleen myös ensimmäinen suomalainen ammattikirjailija. Hän kirjoitti näytelmien ja yhden romaanin lisäksi myös lyhyempiä kertomuksia.

Kivi joutui elämänsä loppuvuosina Lapinlahden mielisairaalaan. Hänellä diagnosoitiin krooninen melankolia. Kivi kuoli sairastelun jälkeen vain 38-vuotiaana.

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av