E-bok, Svenska, 2019
Miniatyrporträtt 2
133 kr
Skickas tisdag 6/10
Beskrivning
En essäsamling av litterära porträtt av Stig Strömholm. Författarens egna livserfarenheter blandas med iakttagelser om diskussionen kring kända författare och verk. Det är en resa genom litterära epoker, genrer och platser. I samlingen speglas författarens förkärlek till äldre engelska och franska verk. Denna gång diskuteras vitt skilda författaröden, från Keats och Byron till Chateaubriand och Charles Lamb. I "Miniatyrporträtt 2" visar Stig Strömholm åter igen på sin personliga stil av litterära kortporträtt.
Stig Strömholm är en svensk författare och litteraturkritiker. Tidigare var han rektor för Uppsala universitet, professor och reservofficer.
Stig Strömholm är en svensk författare och litteraturkritiker. Tidigare var han rektor för Uppsala universitet, professor och reservofficer.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2019-09-02
- Format: E-bok
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 290
- Förlag: Saga Egmont
- ISBN: 9788726168860
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
0 recensioner
Inga recensioner tillgängliga.