Monsieur Jean-Louis Kessels papper

AvFrank Heller

Häftad, Svenska, 2019

203 kr

Beställningsvara. Skickas inom 5-8 vardagar. Fri frakt över 249 kr.

Beskrivning

28 juli 1914. Första världskriget har brutit ut och bara en vecka senare kränker Tyskland Belgiens neutralitet och går till fullskaligt angrepp. En massavrättning av civila inleds eftersom tyskarna anser att lokalbefolkningen attackerar och provocerar dem. Tusentals människor dör när tyskarna förgriper sig på ett litet neutralt land.

Samtidigt har en ung svensk student, Tarras Groth, rest till Europa för att försöka få ett förskott på sitt arv. På vägen hem stannar nattåget nära den belgisk-tyska gränsen. Den unge Groth, som inte kan sova, lämnar tåget för att sträcka på benen men då åker tåget och lämnar honom kvar på banvallen.

Efter att ha irrat runt ett tag och somnat mot ett träd vaknar han upp hos Monsieur Jean-Louis Kessel, chef för belgiska krigsministeriets fjärde avdelning. I samma veva upptäcker Tarras att den kavaj han tagit med sig från tåget inte är hans egen. I kavajen finns några hemliga papper tillhörande belgiska krigsministeriet. Groth misstänks för att vara spion och nu måste han försöka övertyga Kessel om att så inte är fallet.

Ganska snart blir pappren stulna av en spion och en vild jakt inleds för att hitta dem.
-

Produktinformation

Utforska kategorier

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Nattens paradis : svenska sällsamheter

Frank Heller, Viktor Rydberg, Zacharias Topelius, Runar Schildt, Anders Celsius, Emanuel Swedenborg, Gabriel Israel Hartman, Per Gustaf Berg, Henning Berger, Falstaff Fakir, Axel Wallengren, Hugo Öberg

Häftad
1

189 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

  • -30%

Systrarna

Jonas Hassen Khemiri

Pocket

69 kr99 kr

  • -22%
Del 1

Spelet

Elle Kennedy

Pocket
9

69 kr89 kr

  • 4 för 3
Del 1

Klanen

Pascal Engman

Pocket

89 kr