Elämän ja kuoleman pidot

AvToivo Pekkanen

E-bok
Finska, 2020

81 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Beskrivning

Nuori maisteri palaa maailmalta kotiin. Hän saapuu juhlistamaan Hannu-sedän syntymäpäiviä, mutta hänen paluunsa tuntuu olevan suurempi spektaakkeli kuin sedän juhlat. Tämä saa maisterismiehen hämilleen. Ihmiset ovat yhtä aikaa läheisiä ja vieraita – ja he ovat ikääntyneet nopeammin kuin maisteri olisi uskonutkaan. Yksi asia kuitenkin häiritsee häntä yli muiden: musiikin ja hälinän takaa kuuluva naisen valitus. Tuntuu, kuin kukaan muu ei sitä kuulisi. Mistä ihmeestä se oikein tulee?

Elämän ja kuoleman pidot on Toivo Pekkasen vaikuttava novellikokoelma elämän eri vaiheista. Yhteensä kokoelmassa on 13 tarinan verran mukaansatempaavaa luettavaa.

Toivo Pekkanen (1902 - 1957) oli suomalainen kirjailija. Hän kirjoitti niin romaaneja ja novelleja kuin näytelmiäkin. Hänen kunniakseen on perustettu Pekkas-palkinto.

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av