Bokus
Aditi Ghosh, Sunaina Coelho - Fröken Bandicota gräver på stranden, E-bok

E-bok, Svenska, 2021

Fröken Bandicota gräver på stranden

Av Aditi Ghosh, Sunaina Coelho

43 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Beskrivning
Fröken Bandicota Bengalensis är en liten indisk gnagare. Hon har växt upp i en labyrint av underjordiska gångar. Hon har sju systrar och tio bröder. Allihop älskar att hitta på bus.

Bandicota gör sig redo för äventyr. Hon ska gräva nya gångar vid stranden! Långt ifrån samma gamla tråkiga håla ska hon se saker som hon aldrig sett förut. Som sapotillträd, krabbor och snäckor.

"Fröken Bandicota gräver på stranden" är en lärorik bok om den lilla indiska gnagaren.


Fröken Bandicota gräver på stranden är ursprungligen utgiven av StoryWeaver och tillhör serien "Läs tillsammans". Flera av berättelserna är skrivna av indiska författare och utspelar sig på andra sidan jorden. Framförallt utforskar de spännande ämnen såsom vetenskapliga upptäckter och hur vi bäst tar hand om varandra såväl som vår planet.
Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2021-01-29
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 33
  • Filformat: EPUB3
  • Filstorlek: 23,9 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9788726627954
  • Förlag: Saga Egmont
  • Översättare: Lisa Fransson
Utforska kategorier
  • Inga kategorier tillgängliga.
Betyg & recensioner

0 recensioner

Inga recensioner tillgängliga.