Kesä Kannaksella

AvKauko Röyhkä

E-bok
Finska, 2024

127 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Ihmisiä keskellä jatkosotaa.

Vuoden 1944 kesällä viiden miehen joukko kulkee läpi Karjalankannaksen. Takana on päiväkausien tiedusteluretki, edessä paluu omien joukkojen luo. Mukana on sotavanki, nuori nainen. Ruoka on vähissä, vaara läsnä jatkuvasti, ja mielessä vain selviytyminen.

Viisi miestä, Kettula, Korsiala, Nyman, Lukander ja partion johtaja Kaskisuo ovat kaikki erilaisia, niin ihmisinä kuin sotilaina. Yksi muistelee rauhaisaa kotielämää, toinen elää taistelu kerrallaan, ja kolmas tyytyy siihen, mitä elämällä on kulloinkin tarjota. Raskaan kaukopartioretken väsymys, pervitiinin yhä tiukentuva ote, sodan tunteettomuus ja hetkeksi kaiken katkaisevien lomien vuorottelu rytmittävät sotaa, joka ei jätä muuttamatta ketään. Sodan vaikutuksilta eivät säästy myöskään vangiksi jäänyt venäläinen sotilas Darja tai Rovaniemen taakseen jättänyt, Helsingissä uutta elämää etsivä Elvi.

Kauko Röyhkä (s. 1959) on suomalainen rockmuusikko ja kirjailija. Röyhkä on julkaissut yli 20 albumia erilaisissa kokoonpanoissa ja kirjoittanut sekä kaunokirjallisia teoksia että tietokirjoja. Hän on lisäksi toiminut käsikirjoittajana. Röyhkän romaani Kaksi aurinkoa sai Finlandia-ehdokkuuden vuonna 1996. Hänelle on myönnetty Suomi-palkinto 1995 ja Taiteen valtionpalkinto 2009.

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Kauko Röyhkä - Job, E-bok

Job

Kauko Röyhkä

E-bok
2024

199 kr

Kauko Röyhkä - Silvia, E-bok

Silvia

Kauko Röyhkä

E-bok
2024

150 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av