Adiós, Arttu K

AvMarja-Leena Tiainen

E-bok
Finska, 2024

119 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Beskrivning

Miten käy, kun Pohjois-Karjalan nuoret lähtevät Espanjaan leirikouluun?

Arttu on tottunut uuteen arkeensa pienessä Hukan kylässä, vaikka onkin muuttanut Pohjois-Karjalaan pääkaupungin vilskeestä. Uusia kavereita riittää, eikä koulussakaan aivan mälsää ole. Ihan sellainen suloisten pilttien opinahjo Karpalon yläaste ei ole kuin Artun isä luulee, mutta porukka tulee toimeen. Ja nyt heillä on mitä odottaa, nimittäin luokkaretki Espanjan lämpöön!

Vaan kuinka sujuu leirikoulu ulkomailla reippailta suomalaisnuorilta? Ainakin yllätyksiä riittää, ja opettajilla on täysi työ vahtia kaitsettaviaan. Nuoret ihastuvat ihmisiin ja juomiin, puhumattakaan siitä yhdestä, joka katoaa kokonaan. Karaokebaarin seinien sisällä nähdään vaikka ja mitä, eikä reissu tosiaankaan ole mikään leppoisa loma. Mutta kun koittaa kotiinpaluun aika, on yksi jos toinenkin oppinut uutta niin itsestään kuin ystävistään.

Arttu K.

Yläasteikäisestä Artusta kertova sarja seuraa pojan matkaa Helsingistä Pohjois-Karjalaan.

Marja-Leena Tiainen (s. 1951) on suomalainen kirjailija, joka on julkaissut sekä lasten- ja nuortenkirjoja että aikuisten romaaneja. Koulutukseltaan Tiainen on merkonomi. Hän voitti Topelius-palkinnon vuonna 1999 nuortenkirjallaan Rakas Mikael.

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av