Bokus
Elsa Beskow - Resan till Landet Längesen, E-bok

E-bok, Svenska, 2025

Resan till Landet Längesen

Av Elsa Beskow

53 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Fler format och utgåvor

Beskrivning

En fantastisk berättelse av folkkära Elsa Beskow om två barns resa med en drake till ett forntida sagoland och de äventyr de finner där!

Kaj och Kajsa bor nära en fallen trädstam. Där brukar de leka. Deras granne är en trollkarl som en dag förvandlar stammen till en drake. Draken kan både flyga och tala. På draken ger sig syskonen av på ett äventyr till landet Längesen.

De befriar en riddare ur fångenskap, dödar en ond drake och blir kungabarn. Alla har sin roll i landet Längesen. Men kommer Kaj och Kajsa komma hem till mamma och pappa igen, till nutiden?

Elsa Beskow (1874–1953) var en svensk författare, illustratör och konstnär. Hon är en av Sveriges mest uppskattade och välkända bilderboksförfattare vars tidlösa verk är ett svenskt kulturarv.

Produktinformation
  • Utgivningsdatum: 2025-09-24
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 31
  • Filformat: EPUB3
  • Filstorlek: 19,6 MB
  • Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
  • ISBN: 9788727209357
  • Förlag: Saga Egmont
Utforska kategorier
Betyg & recensioner

0 recensioner

Inga recensioner tillgängliga.