Häftad, Svenska, 2022
Singoalla
203 kr
Skickas inom 5-8 vardagar
Beskrivning
Erland Månesköld är en hövisk riddare som för första gången ser sitt livs kärlek vid en sakta porlande bäck bakom sin fars slott. Det är under 1300-talets mitt och Erland tillhör en viktig släkt för landets krigsmakt. Det finns inte något utrymme för honom att leva ut i svärmerier, men när han ser den romska flickan Singoalla tvätta sig vid den porlande bäcken blir han genast förälskad. Men det visar sig snart att förälskelsen som i stunden känns lika lätt som en fjäder blir en tung börda för honom att bära, inte minst eftersom Singoalla är en flyktig och svårbegriplig person.
Detta är en klassisk kärlekshistoria av en av Sveriges viktigaste författare. Det är också en kontroversiell roman om utanförskap och hur man betraktar svenskhet och identitet genom historien.
-
Detta är en klassisk kärlekshistoria av en av Sveriges viktigaste författare. Det är också en kontroversiell roman om utanförskap och hur man betraktar svenskhet och identitet genom historien.
-
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2022-05-04
- Mått: 145 x 220 x 11 mm
- Vikt: 260 g
- Format: Häftad
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 168
- Förlag: Saga Egmont
- ISBN: 9788728153536
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
0 recensioner
Inga recensioner tillgängliga.