Det övergivna huset

AvIngrid Persson

E-bok
Svenska, 2022

57 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Beskrivning

Att vara en marionettdocka är inte så enkelt. Du behöver någon som håller i trådarna, annars kan du inte röra dig. Det visste dockorna Amadeo och Anjanika alldeles för väl. De hade hängt uppe på en gammal vind långt inne i djupa skogen så länge de kunde minnas, kanske mer än hundra år.

Men så hade det inte alltid varit. En gång i tiden tillhörde dockorna en stolt marionetteater som rest land och rike runt. De hade spelat inför härskare och deras hov och Amadeo och Anjanika hade alltid haft huvudrollerna. Men en dag förändrades allt och de fick åter komma till liv.

"Det övergivna huset" är den första av fyra delar i serien "Marionetteatern."

Ingrid Persson är en svensk författare från Småland. Hon har skrivit många barnböcker, men även hembygdslitteratur.

Följer Leo och Annika, som åker runt land och rike i sin lastbil med en kringresande marionetteater.

Produktinformation

Betyg & recensioner

4/5
Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Åsne Seierstad - Ofred, Storpocket
  • Nyhet

Ofred

Åsne Seierstad

Storpocket, 2026

109 kr