I Phileas Foggs fotspår

AvAnders Eje

E-bok
Svenska, 2023

78 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Beskrivning

Det är slutet på januari 1928 i Stockholm. Det är dags att jag drar på resa, imorgon ska det ske, då ska biljetten till London köpas!

Tanken hade knappt hunnit tänkas färdigt innan telefonen ringer. Samtalet kommer från Malmö. Det är den gamla bekanta Stommy som ringer: "Jo, det är så att Jules Verne fyller 100 år den 8:e februari." Sekunden efter frågar Stommy, lite sådär från en höft, om jag vill leka Phileas Fogg – alltså resa jorden runt så fort det bara går. Tänk, en tråkig januaridag blev genast en spektakulär portal in i det okända!

"I Phileas Foggs fotspår" är en äventyrsroman som tar läsaren jorden runt i hejdundrande fart.




Anders Eje är Axel Esséns (1880-1951) mest förekommande pseudonym. Han skrev främst exotiska underhållningsromaner, ofta på platser som Ceylon. Han arbetade även på olika tidningar, bland annat som redaktör för Vecko-Journalen.

EPUB3: Reflowable

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av