Döden på larvfötter

AvSven Hassel

E-bok
Svenska, 2016

59 kr

Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet

Finns även i Bokus Play Lyssna och läs utan att köpa bok för bok - välj din nästa titel direkt i appen. Från 79 kr/mån. Ingen bindningstid.

Prova gratis i 60 dagar →

Fler format och utgåvor

Beskrivning

Ny reviderad svenska upplaga

“Detta är en stor krigsbok” – skrev Alan Silitoe

Lokala avvärjningsstrider, hette det i krigsrapporterna när 27:e pansarstraffregementet kämpade. Men det var en bitter kamp på liv och död, som ingen i regementet såg något slut på. De fick de värsta uppdragen. - Om vi skulle ta och lämna igen våra medlemskort på kontoret och utträda ur den här föreningen för krigets bevarande, filosoferade Porta. - Här finns bara ett skäl till utträde, och det är en kula i skallen, kom det kategoriskt från Bauer. De svor över Adolf och hans anhang, de förbannade sina “kollegor” på andra frontlinjen, snön, kylan och stormarne, de skällde på sommarens olidliga myggplåga, hetta och damm och på höstens bottenlösa gyttja.  

Sven Hassels böcker följer en sammansvetsad grupp soldater under större delen av kriget – soldater som tvångskommenderats til tyska krigsmaktens straffregemente, 27:e pansar. De tvingas utkämpa ett krig ingen av dem tror på. Få författare har som Hassel, så närgånget och med en så bister realism fångat andra väldskrigets brutale verklighet och soldaternas illusionslösa, grokorniga humor.

 

Produktinformation

Hoppa över listan

Mer från samma författare

Sven Hassel - Monte Cassino, Häftad

Monte Cassino

Sven Hassel

Häftad, 2014

5,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

139 kr

Hoppa över listan

Du kanske också är intresserad av

Sven Hassel - Frontkamrater, E-bok

Frontkamrater

Sven Hassel

E-bok
2016
3,0 utav 5 stjärnor. Totalt antal röster:(1)

56 kr