E-bok, Svenska, 2013
Blindbock
Av Arne Dahl
Del 3 i serien Opcop
79 kr
Läs direkt i Bokus Reader – eller ladda ned till din enhet
Fler format och utgåvor
Beskrivning
"Arne Dahl har skapat en egen skola inom den svenska deckartraditionen – han förenar världsomfattande intriger med intelligens, spänning och genuin litterär kvalitet." Lars Kepler.
Vilka är det egentligen som ligger bakom alla tiggare som sprider sig över Europa? Och vad har det för koppling till det sms som EU:s miljökommissionär får i limousinen hem från invigningsbanketten för Europols nya, pampiga högkvarter i Haag? Och till den tilltagande rasismen i Europa? För att inte tala om den döende mannen som släpper en mobiltelefon i en blind tiggares tiggarskål vid Hornstull i Stockholm?
Det är het sommar i Europa. Europol får information om att ligorna som hanterar Europas tiggare styrs centralt och har kopplingar till större människohandel. Sedan ett par veckor har Paul Hjelm och hans Opcop-grupp storövervakning på den misstänkta ledningen för kontinentens tiggarligor. Gruppen befinner sig i en utrymd våning på ena sidan av en kanal i Amsterdam och spanar på en lägenhet på den andra.
Just vid den här tiden blir Europol större. Den före detta polisbyrån, numera EU-myndighet, flyttar till ett mäktigt nytt högkvarter i Haag. Samtidigt sker ett drastiskt genombrott i den hittills rätt tröstlösa övervakningen.
Och uppenbarligen försöker någon dessutom pressa en av Europas högst uppsatta politiker, den franska EU-kommissionären Marianne Barrière, just som hon är på väg att lägga fram ett internationellt lagförslag som äntligen kommer att sätta Europa på rätt kurs igen. Paul Hjelm tvingas ta inofficiella vägar för att utreda utpressningen, inte alltid så vackra, och spåren leder mot Europas högerextrema miljöer. När Kerstin Holm kommer på att han har anlitat Gunnar Nyberg, före detta polis i A-gruppen, bosatt i Grekland, för ett uppdrag är det redan för sent. Nyberg har begett sig in i mörkrets hjärta.
Produktinformation
- Utgivningsdatum: 2013-05-31
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 450
- Filformat: EPUB
- Filstorlek: 1,1 MB
- Kopieringsskydd: VATTENMÄRKNING
- ISBN: 9789100135065
- Förlag: Albert Bonniers Förlag
- Serie: Opcop
- Medarbetare: Miroslav Sokcic
Utforska kategorier
Betyg & recensioner
157 recensioner, genomsnitt 4/5
- 5/5 Pelleskutt7
Den var verkligen bra och spännande och mycket tänkvärd
- 5/5 Gunn A
Sällan lyckliga slut i moderna deckare men denna var verkligen feel good. En upplösning som förlöste de tidigare, rätt mörka böckerna i serien.
- 3/5 Tomas G
Det tog alldeles för lång tid att komma till det väsentliga och stundtals kändes det som en allt för rörig uppbyggnad av innehållet.
- 3/5 Ingegerd N
Lite för långsam när man skuggar o bevakar, men spännande. Poliserna är så fantastiskt duktiga på allt så för mig är de en aning för otroliga.
- 3/5 Anneli K
Läser Arne Dahl för hans första serie var fantastiskt bra, men sedan en svensk halvbra polis blev chef för Europeiska FBI så känns det mindre trovärdigt och lite lamt ibland. Författarens detaljerade kunskapsuppvisningar gällande historia, politik etc kan bli övermäktigt ibland, samtidigt är persongalleriet lite slarvigt. Han levererar dock samhällskritik som gör hans böcker läsvärda.